ABD Tayvan’a 8 milyar dolarlık F-16 satışını onayladı

ABD Dışişleri Bakanlığının, Tayvan’a 8 milyar dolar bedelinde 66 F-16 Blok 70 tipi uçağının satışına onay verdiği bildirildi. ABD Savunma …

ABD Dışişleri Bakanlığının, Tayvan’a 8 milyar dolar bedelinde 66 F-16 Blok 70 tipi uçağının satışına onay verdiği bildirildi.

ABD Savunma, Güvenlik İşbirliği Ajansından yapılan yazılı açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı Taipei Ekonomik ve Kültürel Temsilcilik Ofisine mümkün dış askeri satışlar kapsamında 8 milyar dolar kıymetinde 66 F-16C/D Blok 70 tipi uçağı ve ilgili elemanlarının satışına onay verdi.” tabirine yan verildi.

Açıklamada, laf konusu satış onayının Kongre’ye bildirildiği kaydedildi.

ABD ile Tayvan arasında resmi diplomatik bağlantı bulunmadığından Taipei Ekonomik ve Kültürel Temsilcilik Ofisi Washington’da Tayvan’ı temsil ediyor.

Bahisle ilgili açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo şu sözleri kullandı:

“Başkan (Donald Trump) geçen hafta Perşembe yahut Cuma bu F-16 satışı için adım atmamız konusunda Kongre’ye gönderilecek tebligatı onayladı. Bunlar (satışlar), Çin ile ABD arasındaki üç ortak ortak bildirinin yanı sıra ittifak ve tarihi bağlantılarla örtüşüyor. Adımlarımız ABD’nin geçmişteki siyaseti ile tutarlıdır. Biz yalnızca tüm taraflara verdiğimiz vaatlerimizi mahalline getiriyoruz.”

ABD idaresinin daha evvel direkt Tayvan’ı muhatap alması Çin ile ABD arasında diplomatik tansiyona neden olmuştu.

ABD, 1972’den bu yana Tayvan’ı resmiyette Çin’in bir modülü olarak tanıyorken, 1979’da geçirilen Tayvan’la Bağlantılar Yasası kapsamında da Tayvan ile resmi olmayan ilgisini sürdürüyor.

AA

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Memurların zam pazarlığında yasal süre doldu

Çar Ağu 21 , 2019
<br /> Memur ve memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve çevre haklarını belirleyecek 5. Periyot Toplu Mukavele görüşmelerinde yasal olarak ...