ABD’de yüksek riskli mortgage kredileri tekrar artışta

ABD’de riskli mortgage kredileri geri dönüyor. Konut kredileri, tarihin en bed finansal buhranlarından birini tetikledikten sonra gelen sıkı …

ABD’de riskli mortgage kredileri geri dönüyor. Konut kredileri, tarihin en bed finansal buhranlarından birini tetikledikten sonra gelen sıkı borçlanma koşulları 11 yıl sonra sarsılmaya başladı. Düşük kredi notlu yahut yüksek borç seviyelerinde olan alıcılar artık daha kolay borçlanabiliyor.

Krediler tekrar isimlendirildi.  Kredi sahaların birden fazla mal varlıklarını ve gelirlerini olduğundan uygun gösterdiği için “yalancı kredisi” takma ismini almış bir kredi tipi olan lafta eşik altı ve Alt-A kredileri büyük ölçüde gitti. Artık ise onlara tüketicilerin ödeyemeyecekleri kredileri almalarını engellemek için Tüketici Finansal Himaye Bürosu’nun bunalım sonrası koyduğu standartları sağlayamaması nedeniyle “yetersiz” deniyor.

2018’de tüketiciler bu alışılmadık kredilerden 45 milyar dolar borçlanırken (son 10 yılın en yüksek seviyesi), sektörel araştırma kümesi Inside Mortgage Finance’e nazaran bu sayı 2019’da daha da artacak. Bu krediler devlet garantisi altında bulunmazken birebir devirde standart kredilere nazaran daha yüksek nema nispetine sahipler.

Bu kredilerde artış görülmesiyle birlikte konut piyasası da yükseliş sinyalleri vermeye başlıyor. 2. el konut satışlarında Temmuz ayında 17 ayın en yüksek seviyesini gördü. Bu kredilerin savunucuları ise, buhran sonrasında kredi almak çok zorlaştığı için konut piyasasının dışında kalmış tüketicileri piyasaya geri dönebileceğine inanıyor. Lakin kimileri da bu müşteri çekme yarışmasının standartları çok gevşetmesinden korkuyor.

Milken Enstitüsü konut finansman programı yöneticisi Eric Kaplan, “Bildiğim kadarıyla evvelki bunalım devranında olduğu kadar bir artış yok, fakat tetikte olmalıyız.” dedi. Eşik altı krediler banka dışı kuruluşlar arasında yaygın olmasına karşın büyük bankalar piyasaya girmenin farklı bir sistemini buldular. JPMorgan Chase & Co., Credit Suisse Group AG ve Citigroup Inc. son aylarda bu kredilere dayalı mortgage tahvilleri hazırlıyorlar.

FICO kredi notu 690’ın altında olan 2.5 milyar dolar bedelindeki eşik altı kredileri 2019’un birinci çeyreğinde mortgage tahvilleri içerisinde mahal aldı. Inside Mortgage Finance’e nazaran bu sayı geçen yılın neredeyse iki katı ve 2007 sonundan beri en yüksek seviyede. 2. çeyrekte ise 1.9 milyar dolar pahasında eşik altı kredi mortgage tahvillerinin içerisinde yan aldı.

Eşit altı konut kredisi piyasası kalan mortgage piyasasına kıyasla çok küçük ve buhrandan evvel eşik altı kredi piyasası rekor kırarak 1 trilyon doları aşmıştı. Tekrar de bu kredilerdeki artış borç verenlerin müşteri arayışı içinde olduğunu gösteriyor. ABD ekonomik büyüme devrinin sonuna yaklaşırken ve hane fiyatları birden fazla ABD vatandaşının gelirinden daha süratli artarken mortgage piyasası alım gücü yüksek müşteriler bulmakta zorlanıyor.

WSJ

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Merkez'in brüt döviz rezervleri 1.8 milyar dolar azaldı

Per Ağu 22 , 2019
<br /> Merkez Bankası'nın brüt Döviz rezervleri geçen hafta 1.8 milyar dolar azalarak 77.4 milyar dolara geriledi. -devam edecek-