AB’den İngiltere’ye Brexit tepkisi

Avrupa Birliği (AB) Kurulu Yöneticisi Donald Tusk, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın, Brexit ittifakındaki “tedbir maddesinin” kaldırılmasına …

Avrupa Birliği (AB) Kurulu Yöneticisi Donald Tusk, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın, Brexit ittifakındaki “tedbir maddesinin” kaldırılmasına yönelik teklifine ait, “Tedbir unsuruna karşı çıkanlar ve gerçekçi bir alternatif sunmayanlar, kabul etmek istemeseler de (iki İrlanda arasında) tekrar hudut inşa etme taraftarı olanlardır.” açıklamasında bulundu.

Tusk, Johnson’ın kendisine gönderdiği mektuba, Twitter’dan yaptığı paylaşımla karşılık verdi.

İrlanda Adası’nda, Brexit’ten sonra fiziki hudut oluşturulmasını önlemeye dönük “tedbir maddesi”nin rastgele bir alternatif bulununcaya kadar “güvence” olduğuna dikkati çeken Tusk, “Tedbir hususuna karşı çıkanlar ve gerçekçi bir alternatif sunmayanlar, kabul etmek istemeseler de (iki İrlanda arasında) tekrar hudut inşa etme taraftarı olanlardır.” tabirlerini kullandı.

Johnson, Tusk’a dün gönderdiği mektupta, İngiltere’nin AB ile vardığı Brexit muahedesinin İngiliz parlamentosunda üç defa reddedilmesine yol açan Kuzey İrlanda haddine ait “tedbir maddesini” kaldırmayı önermişti.

Ayrıyeten İngiltere Başbakanı Johnson, mektupta, kelam konusu maddeyi “antidemokratik” ve “İngiltere’nin egemenliğiyle bağdaşmaz” biçiminde nitelendirmişti.

– Brexit süreci

Johnson, ülkeyi AB’den 31 Ekim’de muahede olsun yahut olmasın ayırmaktaki kararlılığını sık sık yineliyor.

Theresa May’in AB ile vardığı Brexit mutabakatı, parlamentoda üç kere reddedilmişti.

Reddedilen itilaf, İngiltere ile AB arasında Brexit sonrasında iki yıllık geçiş süreci öngörüyordu. Bu müddette İngiltere’nin kesimi Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasındaki hududa ait tahlil bulunamaması halinde “tedbir maddesi” yürürlüğe girecekti.

Unsur, İngiltere’nin derde tahlil getiren yeni bir düzenleme üzerinde anlaşılana kadar Gümrük Birliği içinde kalmasını öngörüyordu. İngiltere’nin bu maddeyi, tek yanlı olarak terk etme kapısı da gizli tutuluyordu.

Itilafın parlamentoda reddedilmesinde en kıymetli ögesi “tedbir maddesi” oluşturmuştu. Aralarında Johnson’ın da mahal aldığı itilafın muhalifleri, bu hususun İngiltere’yi vadesiz biçimde AB’ye tabi bir memleket haline getireceğini sav etmişti.

İngiliz parlamentosu, 29 Mart’ta gerçekleşmesi gereken ittifaksız Brexit’i yasa çıkartarak engellemiş, hükümet, AB’nin de onayıyla Brexit’i 31 Ekim’e ertelemişti.

İngiltere, 2016’daki referandumda yüzde 48’e karşı yüzde 52 oyla AB’den ayrılma kararı almıştı.

AA

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

ABN Amro: Türkiye ekonomisi bu yıl % 1.5 daralır, 2020'de % 2.5 büyür

Sal Ağu 20 , 2019
<br /> ABN Amro'nun kıdemli gelişen piyasalar ekonomisti Nora Neuteboom, hazırladığı raporda, Türkiye ekonomisine ilişkin güvenin bir yıl öncesine göre ...