ABN Amro: Türkiye ekonomisi bu yıl % 1.5 daralır, 2020’de % 2.5 büyür

ABN Amro’nun kıdemli gelişen piyasalar ekonomisti Nora Neuteboom, hazırladığı raporda, Türkiye ekonomisine ilişkin güvenin bir yıl öncesine göre …

ABN Amro’nun kıdemli gelişen piyasalar ekonomisti Nora Neuteboom, hazırladığı raporda, Türkiye ekonomisine ilişkin güvenin bir yıl öncesine göre daha arttığını, ancak sıkıntıların halen sürdüğünü söyledi.

Neuteboom, Türkiye ekonomisinin, en kötüyü geride bırakmasına rağmen sadece ılımlı bir büyüme göstermesini beklediğini belirtti.

Raporda, ekonominin 2019 yılında yüzde 1.5 daralacağı, 2020’de ise yüzde 2.5 büyüyeceği tahmininde bulunuldu.

Merkez Bankası’ndan gelen son verilerin, temel olarak kamu bankalarından olmak üzere, diğer bir kredi genişlemesi durumunu işaret ettiğini kaydeden Neuteboom, bunun da kısmen deflasyonist baskıları gidereceğine dikkat çekti.

Neuteboom, Türkiye’nin Temmuz ayında Güney Afrika’daki yüzde 2 ve Brezilya’daki 2.5 ile karşılaştırıldığında yüzde 3 civarındaki reel faizinin, artan riskler dikkate alındığında, Türkiye’nin adım atması için çok fazla ilave alan bulunduğunu işaret ediyor görünmediğini söyledi.

Raporda, tüm bunlarla birlikte, Merkez Bankası’nın finansal istikrarı korumak için faiz mekanizmasından başka araçlar kullanmaya çalışıyor göründüğünü ve bu nedenle ileride faizleri düşürme konusunda daha fazla isteklilik olabileceği vurgulandı.

 

 

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Alternatif Bank'tan, ilk yarı yılda 111,2 milyon TL kar

Sal Ağu 20 , 2019
<br /> Alternatif Bank'ın, ilk yarı yıl konsolide net karı 111,2 milyon TL oldu. Alternatif Bank açıklamasına göre, bankanın toplam aktif büyüklüğü ...