Anlaşmasız Brexit halinde AB vatandaşları serbest dolaşamayacak

İngiliz hükümeti, Avrupa Birliği’nden (AB) ittifaksız ayrılık halinde AB vatandaşlarının devlette bağımsız yaşama ve çalışma hakkının …

İngiliz hükümeti, Avrupa Birliği’nden (AB) ittifaksız ayrılık halinde AB vatandaşlarının devlette bağımsız yaşama ve çalışma hakkının sonlandırılacağını bildirdi.

BBC’nin başbakanlık köklerine dayandırdığı haberine nazaran, İngiltere, AB’den 31 Ekim’de ittifaksız ayrılırsa AB vatandaşlarına devlette yaşama ve çalışma imkanı veren “serbest dolaşım” hakkı sona erecek.

İngiltere’nin, Avustralya’daki üzere gereksinim duyulan becerilerin puanlanacağı bir sisteme nazaran göçmen alımı yapacağı iddia ediliyor.

İngiliz parlamentosunda üç kere reddedilen, eski Başbakan Theresa May’in AB ile mutabık kaldığı ittifaka nazaran, İngiltere’nin birlikten çıkışının akabinde iki yıllık geçiş süreci boyunca hür dolaşımın devam etmesi öngörülüyordu.

İngiltere’de halihazırda yaklaşık 3,2 milyon AB vatandaşı ikamet ediyor. 

Sunday Times gazetesi, dün İngiliz hükümetinin son bir ay içinde hazırladığı ittifaksız Brexit senaryosunu yayımlamıştı.

Haberde, İngiliz hükümetinin basına sızan ittifaksız Brexit senaryosuyla memleketin petrol, azık ve ilaç buhranıyla karşı zıdda kalacağı ortaya konmuştu.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkeyi AB’den 31 Ekim’de mutabakat olsun yahut olmasın ayırmaktaki kararlılığını sık sık yineliyor.

Öte yandan, Johnson’ın liderliğindeki Muhafazakar Parti içindeki muhalif milletvekilleri ile muhalefet partileri, ittifaksız Brexit’i engellemek için çeşitli senaryolar üzerinde çalışıyor.

İngiliz basınında bölge alan en güçlü senaryoya nazaran, muhalif blok, bir güvensizlik oylamasıyla Johnson hükümetini devirecek. Üzerinde anlaşılacak bir ismin kuracağı süreksiz hükümetle evvel Brexit tarihi ertelenecek, akabinde devlet erken seçime götürülecek.

Fakat Johnson’ın güvensizlik oylamasını kaybetmesi durumunda istifa etmeyi reddedebileceği tefsirleri yapılıyor. Johnson’ın istifa etmek mekanına Brexit tarihinden sonraki tarih için erken seçim kararı alabileceği ve ülkeyi AB’den fiili durum oluşturarak ayırmayı planladığı argümanı da gündemde.

Milletvekilleri, 29 Mart’ta gerçekleşmesi gereken ittifaksız Brexit’i de yasa çıkartarak engellemiş, hükümet AB’nin de onayıyla Brexit’i 31 Ekim’e ertelemişti.

İngiltere, 2016’da yapılan referandumda yüzde 48’e karşı yüzde 52 oyla AB’den ayrılma kararı almıştı.

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

THY, bayramda 2,4 milyon kişi taşıdı

Pts Ağu 19 , 2019
<br /> Türk Hava Yolları'nı (THY), Kurban Bayramı tatilinde yekun 2 milyon 380 bin yolcu kullandı. THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya nazaran ...