Arjantin tahvilleri olumsuz haberlerle tekrar düşmeye başladı

Arjantin tahvilleri, geçen haftanın ahir verdiği kısa bir aranın akabinde tekrar düşmeye başladı. Devletin denizaşırı tahvilleri Pazartesi günü …

Arjantin tahvilleri, geçen haftanın ahir verdiği kısa bir aranın akabinde tekrar düşmeye başladı.

Devletin denizaşırı tahvilleri Pazartesi günü, üç büyük kredi kademelendirme kuruluşunun ikisi tarafından yatırım yapılamaz seviyedeki kredi notunun daha da düşürülmesi ve Iktisat Bakanı Nicolas Dujovne’nin Cumartesi günü istifa etmesinin akabinde yaklaşık yüzde 6 bedel kaybetti.

Yatırımcıların ABD Kaynak tahvilleri mekanına Arjantin tahvili tutmak için talep ettikleri ekstra getiri 132 baz puan artarak 17.86 yüzde puanına çıkarken, 100 yıl vadeli tahvilleri dolar bazında 4 sent düşerek 48 sente indi ve bu kağıdın getirisi yüzde 14.85 seviyesine çıktı. Arjantin’de lokal piyasalar Pazartesi günü tatil nedeniyle saklıydı.

Londra’da GAM UK para başkanlarından Paul McNamara, “Volatil bir seyir olacak,” dedi ve “Cuma günkü not indirimleri yardımcı olmayacak” değerlendirmesinde bulundu.

Piyasalarda dikkatler, bu haftanın ilerleyen periyotlarında, gelecek ay verilmesi planlanan 5 milyar dolarlık mali yardım diliminin özgür bırakılması için hükümet ve muhalefet ile görüşmek üzere Buenos Aires’e gelmesi beklenen Milletlerarası Para Fonu (IMF) heyetine çevrilecek. Devletin Döviz rezervleri geçen hafta 3.9 milyar dolar düşerek 62.4 milyar dolar ile Aralık ayından bu yana en düşük seviyesine indi.

Arjantin’de başkanlık seçimlerine katılacak adayları belirlemek için 11 Ağustos’ta gerçekleştirilen ön seçimlerde Alberto Fernandez’in sürpriz bir biçimde Devlet Yöneticisi Mauricio Macri’ye üstün gelmesi ile tetiklenen sert satış dalgası, hükümetin hem ekonomik düşüşü hem de devlet başkanlığını tekrar elde etmek için yine kampanya başlatmayı güç hale getiriyor. Macri Pazartesi günü hem yeni Iktisat Bakanı Hernan Lacunza ve hemde Arjantin Merkez Bankası Yöneticisi Guido Sandleris ile bir araya gelecek.

 

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Garanti Bankası'nın yeni Genel Müdürü belli oldu

Pts Ağu 19 , 2019
<br /> Garanti Bankası'nın yeni Umumî Yöneticisi, Ciner Kümesi CFO'su ve Park Holding Idare Konseyi Üyesi Recep Baştuğ oldu.