ASELSAN’dan tarihi sipariş rekoru

ASELSAN’dan yapılan açıklamaya nazaran, şirket geçen seneyi 9,1 milyar doları bakiye siparişle kapattı ve bu yılın birinci altı aylık …

ASELSAN’dan yapılan açıklamaya nazaran, şirket geçen seneyi 9,1 milyar doları bakiye siparişle kapattı ve bu yılın birinci altı aylık periyodunda yaptığı teslimatların yanı sıra, 1,8 milyar dolar meblağında yeni mukavele imzaladı.

Bu akitler arasında 841 milyon avro tutarlı Altay Ulusal Tank Seri Üretim Girişimi, 241 milyon doları tutarlı Pakistan Atak Helikopteri Girişimi ve 113 milyon doları tutarlı Modüler Muvakkat Üs Yeri Girişimi üzere büyük girişimler öne çıkıyor.

Bu yılın başında Milletlerarası Pazarlama Ünitesini tekrar yapılandıran ASELSAN, başta Türk Cumhuriyetleri olmak üzere Asya ve Afrika devletlerindeki aktifliğini arttırıyor. Bu kapsamda son olarak Gambiya’ya gerçekleştirilen ihracat ile kuruluşundan bu yana ihracat yaptığı memleket sayısını 64’e yükseltti.

 – Temmuz ayında yüksek tahsilat

Haziran ayı sonu itibarıyla satışlarını geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 41 orantısında arttırarak 9 milyar liraya ulaştıran ASELSAN’ın net kârındaki büyüme tıpkı devirde satışlardaki artışı da geçerek yüzde 42 olarak gerçekleşti.

ASELSAN’ın finansal tablolarındaki olumlu ivme temmuz ayı tahsilat rakamlarına da yansıdı. Tahsilat meblağı, bu yılın birinci altı aylık ortalamasının epeyce üzerinde gerçekleşerek 690 milyon lirayı aştı.

Yerkürenin en büyük savunma sanayii şirketlerinin sıralandığı Defense News Top 100 listesinde 52’inci sırada nokta alan ASELSAN, savunma yerindeki liderliğini güçlendirerek bu yılı lira bazında yüzde 40-yüzde 50 nispetinde büyüme ile kapatmayı hedefliyor.

 

 

AA

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Ekonomi basınında bugün - 21 Ağustos 2019

Çar Ağu 21 , 2019
<br /> Iktisat basınında bugün Gazetelerin iktisat sahifelerinde bugün öne çıkan haberlerin başlıkları -Dünya- *5 yıllık planda et ithalatını önlemek ...