Bakan Pekcan ihracat rakamlarını Bloomberg HT’ye değerlendirdi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan bugün açıklanan ihracat rakamlarını Bloomberg HT’ye değerlendirdi. İhracat artışının beklentilerin üzerinde …

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan bugün açıklanan ihracat rakamlarını Bloomberg HT’ye değerlendirdi.

İhracat artışının beklentilerin üzerinde olduğunu belirten Bakan Pekcan “2019 planlarımızı hazırlarken ihracatta rekorlar kırmayı, dış finansman ihtiyacımıza katkısını önemsedik, ki 7 ayda 30.9 milyar dolar katkı sağladık. Net ihracatın büyümeye katkısı devam edecek dedik, o da ilk çeyrekte 12.2 puan katkı sağladı, geçen sene aynı dönemde bu oran eksi 4.1’di. Bundan sonra da çalışmalarımıza aynı hızda devam edeceğiz” dedi.

İhracatta yüksek teknoloji ürünlerin payının % 3-4 olduğunu, bu oranı artırmayı hedeflediklerini belirten Pekcan “Uluslararası yatırımcıyı ihtisas serbest bölgelerine çekmeyi planlıyoruz. İnşallah bu hedefimizi gerçekleştireceğiz. Teknoloji odaklı yatırımlara ve dijitalleşmeye son derece önem veriyoruz. Gerek gümrüklerde, gerek iç ticarette dijitalleşmeyle ilgili çok ciddi çalışmalarımız var.” diye konuştu.

Eximbank’ın TL kredi faiz indirimini değerlendiren Pekcan “Eximbank’ın kaynaklarını verimli kullanmayı hedefliyoruz. Eximbank’taki KOBİ oranını % 75’e çıkarmayı hedefliyoruz. Eximbank’ın değişik ürünleriyle de bu sene ihracatçımızın yanında olacağız” yorumunu yaptı.

 

 

 

 

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Denizbank'ın Emirates NBD'ye satışında imzalar atıldı

Cts Ağu 17 , 2019
<br /> DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, "Rusya’nın devi Sberbank, bugün itibarıyla bankamızdaki hisselerini yine bölgesinin en önemli kuruluşlarının ...