Barclays: Fed 2019’da 3 faiz indirimi daha yapar

Barclays PLC ekonomistleri bu hafta, merkez bankalarının getirileri ve büyük iktisatların büyümelerine ait kestirimlerini revize etti ve bu …

Barclays PLC ekonomistleri bu hafta, merkez bankalarının getirileri ve büyük iktisatların büyümelerine ait kestirimlerini revize etti ve bu varsayımlara nazaran, Fed 2019 yılında üç kere daha çeyrek puanlık nema indirimine gidebilir.

İngiliz bankacılık devi Barclays, ayrıyeten, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) müzakeresiz ayrılacağı (anlaşmasız Brexit), bunun sonucu İngiltere iktisadının gelecek yıl ılımlı bir resesyona girebileceği ve İngiltere Merkez Bankası’nın biri bu yıl vesair ise  2020’de olmak üzere iki nema indirimine gidebileceği iddiasında bulundu. Barclays ekonomistleri başkaca, Euro Kesimi’nin 2020 için büyüme varsayımını yüzde 1’den yüzde 0.6’ya düşürdü.

Banka’nın baş ABD ekonomisti Michael Gapen, Barclays’ın ABD iktisadının gelecek yıl yüzde 2 civarında büyüyeceği varsayımında bulunduğunu ve yavaşlayan global büyümeden ve güçlenen dolardan kaynaklanan aşağı istikametli risklerden ötürü Fed’in Eylül, Ekim ve Aralık aylarında 25’er baz puanlık getiri indirimlerine gidebileceğini kaydetti. Banka, daha evvelki iddialarında, Fed’in bu yıl 2 kere getiri indirimine gidebileceğini öngörüyordu.

Gapen, katıldığı bir mülakatta, “Bu artan belirsizlik kanalı, dış talepteki zayıflık ve ticaret siyaseti kaygıları, Fed’in Temmuz ayındaki Birleşik Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından bu yana arttı,” dedi ve “Tahvil piyasaları bize bir şeylerin döndüğünü söylüyor ve biz de bu görüşe katılma eğilimindeyiz. Yerküre üç hafta evvelki içtimada Fed’in düşündüğünden daha olumsuz” değerlendirmesinde bulundu.

Fed fonları (Fed’in gösterge faizi) vadeli traderları 2019 yılında üç nema indirimini fiyatlarken, büyük bankaların ekonomistleri, Bloomberg’in anketine katılan 65 kuruluşun medyan kestirimine nazaran, bu yıl yalnızca 1 nema indirimi öngörüyor.

 

 

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Serbest piyasada döviz açılış fiyatları (21.08.2019)

Çar Ağu 21 , 2019
<br /> İstanbul hür piyasada dolar 5,7360 liradan, euro 6,3670 liradan güne başladı.  Kapalıçarşı'da 5,7340 liradan alınan dolar, 5,7360 liradan ...