Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi açılışta, 208,22 puan ve yüzde 0,22 artışla 95.730,34 seviyesine yükseldi. Bankacılık endeksi yüzde 0,03 …

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi açılışta, 208,22 puan ve yüzde 0,22 artışla 95.730,34 seviyesine yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,03 paha kaybederken, holding endeksi yüzde 0,20 bedel kazandı. Dal endeksleri arasında en ziyade kazandıran yüzde 1,04 ile azık ve içecek, en çok gerileyen ise bankacılık oldu. 

Dün, yüzde 0,53 paha kaybeden BIST 100 endeksi, günü 95.522,11 puandan tamamladı. 

Dün açıklanan ABD Merkez Bankası (Fed) temmuz ayı içtima tutanaklarının geleceğe dönük çok çokça ipucu vermezken, yapılan nema indiriminin siyaset değişikliği olmadığı ve bir ayarlama niteliğinde olduğu belirtildi.

ABD Lideri Donald Trump, Fed’e yönelik tenkitlerine devam ederken, birebir vakitte Çin ile yapılan görüşmelerin büyük olasılıkla bir itilafla sonlanacağını düşündüğünü söyledi. Çin’le uzunluk ölçüşmek için kendisinin seçilmiş kişi olduğunu belirten Trump’a, Çin Dışişleri Bakanlığından, “bizimle düzgün geçinin” daveti yapıldı.

Analistler, dün açıklanan Fed içtima tutanaklarının akabinde bugün Jackson Hole’da konferans kapsamında merkez bankaları yetkililerinden gelecek bildirilerin yakından takip edileceğini, Powell’ın yarın konferansta vereceği iletiler öncesi ise bekleyiş temasının süreceğini söyledi.

Bugün data gündeminin ağır olduğuna işaret eden analistler, global çapta açıklanacak PMI datalarının yanı sıra ABD’de işsizlik müracaatları ve Avrupa’da Tüketici Inanç Endeksi’nin açıklanacağını bildirdi.

Yurt içinde ise memleketler arası yatırım durumu, Tüketici Itimat Endeksi ve haftalık para ve banka istatistiklerinin izleneceğini aktaran analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksi için 95.000 puanın destek, 96.500 puanın direnç konumunda bulunduğunu kaydetti.

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Endonezya MB art arda 2. kez faiz indirdi

Per Ağu 22 , 2019
<br /> Endonezya Merkez Bankası global yavaşlamadan tansiyonun giderek arttığı ticaret savaşı üzere risklerle karşı zıdda olan iktisadını desteklemek ...