Borsa Ve Borsacılık

Borsa, kısa ve basit bir anlatım ile yatırım amacı ile oluşturulmuş bir ortamda, alıcı ile satıcının karşı karşıya geldiği bir pazar anlamına gelmektedir

Borsa Nedir?

Borsa, kısa ve basit bir anlatım ile yatırım amacı ile oluşturulmuş bir ortamda, alıcı ile satıcının karşı karşıya geldiği bir pazar anlamına gelmektedir. Burada yatırım olarak bahsedilen çeşitli unsurlar vardır, bu unsurlar; hisse senedi, bono, tahvil gibi yatırım araçlarıdır. Söz konusu bu yatırım araçları, borsa olarak adlandırılan bu ortamda el değiştirirler ve bu el değiştirme çeşitli kurallara bağlı kalınarak gerçekleştirilmektedir.

Borsada, alıcı ve satıcı yüz yüze gelmek zorunda kalmaz çünkü alım ve satım işlemleri aracılar sayesinde ve aracılara alım satım emri verilerek gerçekleştirilmektedir. Dolayısı ile bu yatırım ve alım satım işlerinde zamandan tasarruf edilir.

Borsaya Başlamak

Borsa dünyasında bir işlem yapılabilmesi için öncelikle kişilerin resmi yatırımcı olmaları gerekmektedir. Bunun için de kişiler, ülkemizde yasal olarak hizmet veren borsa aracılık firmalarına başvuruda bulunmalıdır. Bu aracılık firmaları banka olabildiği gibi aynı zamanda yetkilendirilmiş özel firmalar da olabilmektedir. Burada, borsa dünyasında yatırıma başlamak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken; aracılık hizmeti veren kuruluşların işlem şartlarını, güvenirlilik derecelerini, aldıkları komisyonları ve işlemlere yansıttıkları ücretleri öğrenmek ve bu konuda iyi bir piyasa araştırması yapmaktır. Seçilecek olan aracı kurumun bu sayılan özelliklere dikkat edilerek belirlenmesi oldukça önemlidir. Kişiler, kararını verdikten sonra aracı kurumlar vasıtası ile hesaplarını açabilir ve istedikleri miktarda para yatırımı yaparak borsada işlem yapmaya başlayabilir.

Yatırım hesabı açmak, borsa dünyasına giren kişilerin gerçekleştirmesi gereken ilk iştir. Bu işlemden sonrası bilgi birikimlerine dayanmaktadır. Bu sebeple, borsada yatırım yapıp karlı işlemlerde bulunmak isteyen kişiler, piyasanın temel bilgilerine sahip olmalı, hareketlilikleri doğru izleyip analiz edebilmeli ve yatırım yapacağı hisseleri belirleyip portföy oluşturabilmelidirler.

Borsaya Ne Kadar Para İle Giriş Yapılabilir?

Borsa dünyasına yeni giriş yapacak olan kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biri, borsada en az kaç TL ile işlem yapabilecekleridir. Genel olarak bakıldığında, borsaya girmenin minimum bir limiti bulunmamaktadır fakat gideri belli olan bir harcamanın olması söz konusudur. Yani, borsaya almak istediğiniz bir adet hisse senedinin fiyatı ve aracı kuruma ödenecek olan komisyon tutarı kadar bir meblağ ile giriş yapabilmeniz mümkündür.

Borsadaki Yatırım Araçları Nelerdir?

Günümüzde borsa denince akıllara ilk olarak hisse senedi gelmektedir. Fakat borsa içinde birçok yatırım aracı bulunan sadece hisse senedinden ibaret olmayan bir pazar ortamıdır. Borsadaki yatırım araçları; hisse senedi, bono, tahvil, emtia, döviz, endeks, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinden oluşmaktadır. Bir yatırımcı, daha kazançlı çıkabilmek için tüm bu yatırım enstrümanlarından yararlanmakta ve portföylerine dâhil etmektedirler.

Borsada başarılı olmak için önerilen; tek bir yatırım aracına bağlı kalmamaktır. Örneğin; sadece hisse senedine yapılacak olan bir yatırım, büyük kazançlar sağlamayacaktır. Dolayısı ile sahip olunan sermaye, çeşitli yatırım araçlarına bölüştürülmelidir.

Borsanın Yükselişi ve Düşüşü

Borsa içinde dalgalanmaların yaşandığı bir pazardır. Buna bağlı olarak, borsa yükselir ve düşer. Bu duruma etki eden çeşitli faktörler bulunmaktadır.

Ülkemizdeki borsa işlemlerinin yapıldığı ortama Borsa İstanbul denmektedir ve Borsa İstanbul’un endeksi BIST 100’dür. Yatırımcılar ve aracı kurumlar BIST 100’den düşüş ve yükselişleri takip ederler. Bu BIST 100 içerisinde yer alan yüz şirketteki hareketlilikler, doğrudan doğruya borsanın endeksine yansımaktadır. Yani, bu şirketin dalgalanmaları borsanın yükselmesine ya da düşmesine neden olur.

Borsa dünyası, içinde bulunduğu ülkenin iç durumuna ya da ülkenin diğer ülkeler ile olan ilişkisine bağlı olarak değişmekte ve hareketlilik göstermektedir. Darbeler, seçimler, doğal afetler, küresel olaylar ve belirsizlik durumları direkt olarak borsa dünyasına etki etmektedir.

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Banka Nedir?

Per Haz 13 , 2019
Bankalar sermaye kaynakları, yaptıkları işler, faaliyet konuları ve işlemlerin finansal hacimlerine göre ayrılmaktadır.
bankacılık nedir