“Bu yıl 6 milyar dolar mücevher ihracatı hedefliyoruz”

Mücevher İhracatçıları Birliği (MİB) Idare Konseyi Lideri Mustafa Kamar, mücevher kesiminin ihracatta en yüksek performans gösterek kol ünvanını …

Mücevher İhracatçıları Birliği (MİB) Idare Konseyi Lideri Mustafa Kamar, mücevher kesiminin ihracatta en yüksek performans gösterek kol ünvanını alan kol olduğunu belirterek, “Bu yıl 6 milyar dolar, 2023 yılı için 12 milyar dolar mücevher ihracatı hedefliyoruz.” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi datalarına nazaran, mücevher dalı temmuz ayında evvelki yılın birebir devrine nazaran ihracatını yüzde 96,2 yükselterek, kelam konusu periyotta dış satımını en yüksek oranlı artıran dal oldu.

Bu yılın 7 ayında geçen yılın birebir periyoduna nazaran ihracatını yüzde 12,8 artıran dal böylelikle 2,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Temmuzda son 12 ayda gerçekleştirilen mücevher ihracatı ise yaklaşık 4,6 milyar dolara ulaştı.

Kamar, AA muhabirine, mücevher dalının ihracat muvaffakiyetinde MİB’in performansı artırabilmek ve potansiyeli gösterebilmek ismine satış ve pazarlama stratejilerinin belirleyip adımlar atmasının tesirli olduğunu söyledi.

Türkiye dendiği vakit yabancıların aklına halı ve deri geldiğini belirten Kamar, “Bu sıralamaya mücevher de eklenmeli diyerek yurt dışında fuarlara katıldık, ticari heyetler oluşturduk, roadshowlar düzenledik ve yurt dışındaki yüzlerce kıymetli marka ve satınalmacıları devletimizde ağırladık. Yılda iki sefer düzenlediğimiz İstanbul Mücevher Fuarı’nın da bölüme olan ekleri yadsınamaz. Artık bu faaliyetlerin meyvesini topluyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kamar, mücevher dalının geçen yıl yüzde 35’lik artışla 4,4 milyar dolar seviyesine gelerek en yüksek performans gösteren bölüm olduğunu hatırlatarak, bu yıl 6 milyar dolar, 2023 yılı için 12 milyar dolar mücevher ihracatı hedeflediklerini aktardı.

“Türkiye altın için bir ‘hub’ haline geldi”

İhracat maksatlarını gerçekleştirebilmek için son bir yıldır stratejik bir kol olduklarını anlatmaya çalıştıklarını vurgulayan Kamar, “Türkiye, jeopolitik ehemmiyetiyle altın için de bir ‘hub’ haline geldi. Mevcut konumu daha da ileri götürebilmek ve mücevher ihracatı amaçlarına ulaşabilmek için hem iç hem de dış piyasada kesimi rahatlatacak tüm adımlar ivedi bir halde atılması gerekiyor.” tabirlerini kullandı.

Kamar, mücevher dalının yaklaşık 35 bin kuyumcu ve 6 bin üreticisiyle birlikte yekun 1 milyon şahsa istihdam sağlayan stratejik bir dal olduğunun altını çizerek, Türkiye’nin bugün Hindistan, Çin ve İtalya üzere yerküre çapında büyük bir üretici konumunu aldığını anlattı.

Tarafları olumlu etkileyecek yasal düzenlemelerle bölümün performansını artırarak devam ettireceğini anlatan Kamar, şu haberleri paylaştı:

“İhracatçıları son kademe olumsuz etkileyen Ata Karnesi Teminat Nispetleri ile kambiyo muamelelerinde satış fiyatı üzerinden binde 1 orantısında banka ve sigorta muameleleri vergisi (BSMV) alınması mevzuları vardı. Hükümetimizle eş güdümlü olarak bu bahis çözüldü. İç piyasa için son kademe kıymetli olan ‘kredi kartına dört taksit’ konusu da memleket iktisadına katma bedel sağlayacak bir halde tahlile ulaştı.”

“Miami’ye çıkarma yapacağız”

Gelecek periyotta mücevher bölümü için planlanan etkinliklere de değinerek, şunları kaydetti: 

“Ağustos ayının son haftası Türk mücevher dalı olarak Miami’ye çıkarma yapacağız. Akabinde Hong Kong’daki fuara katılacağız. Sonrasında da bu yıl 8’incisi düzenlenecek olan ve yerküre mücevher dalı için büyük ehemmiyet arz eden ‘Güneydoğu Asya Devletleri Birliği (ASEAN) Kıymetli Taş ve Mücevher Birlikleri Konferansı’ , Mücevher İhracatçıları Birliği’nin hane sahipliğinde 8-12 Ekim tarihleri arasında birinci kere İstanbul’da gerçekleştirilecek. Bu aktiflikte 500’e yakın mücevherle ilintili ismi ağırlayacağız. Eş vakitli olarak 49’uncu İstanbul Mücevher Fuarı’nın kapılarını açacağız. Ağır bir takvime sahibiz, her bir durak ihracatımız için yeni bir adım demek. Münasebetiyle bu yıl ihracat amaçlarımıza ulaşacağımıza inanıyoruz.”

 

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Hazine alacakları 18,2 milyar lira oldu

Sal Ağu 20 , 2019
<br /> Kaynak alacakları, temmuz ayı itibarıyla 18,2 milyar lira olarak gerçekleşti. Kaynak ve Maliye Bakanlığı, 31 Temmuz'a kadar olan Kaynak ...