Bundesbank: Almanya ekonomisi resesyona girebilir

Almanya merkez bankası Bundesbank, Avrupa’nın en büyük iktisadının resesyonun kıyısında olabileceği ikazında bulundu ve bu durum, siyaset …

Almanya merkez bankası Bundesbank, Avrupa’nın en büyük iktisadının resesyonun kıyısında olabileceği ikazında bulundu ve bu durum, siyaset yapıcılar için destekleri artırma konusunda sair bir pres ögesi daha oluşturdu.

Bundesbank, aylık raporunda, Almanya’da üretimin üçüncü çeyrekte “cansız” kalacağını ve “hafifçe düşmeye devam edebileceğini” kaydetti. Böylece Almanya iktisadı, Nisan-Haziran periyodundaki 2. çeyrekte yüzde 0.1 küçüldükten sonra 2. sefer daralma gösterebilir ve resesyon olarak tanımlanan duruma girebilir.

Bu öngörü, beklenenden daha makûs çıkan Almanya dataları ve gayrikâfi şirket karlarının akabinde geldi. Bu gelişmeler Euro Ortamı’nın kalan kısmını da aşağı çekti ve Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) ekstra mali teşvik konusunu değerlendirmeye almasına neden oldu. Almanya’da hükümet de başkaca bunalımın berbatlaşması durumunda harcamaları artırabileceğini işaret etti.

ALMANYA’DAN “KRİZ” OLURSA EKSTRA 50 MİLYAR EURO HARCAMA TAAHHÜDÜ

Bundesbank, devam eden zayıflığa neden olarak sanayi kesitindeki zayıflığı işaret etti ve iç talebin de zayıflayıp zayıflamayacağının bilinmeyen olduğunu kaydetti.

Bir hafta önceye dek, Bloomberg’in anketine katılan ekonomistler, Almanya iktisadının içinde bulunduğumuz çeyrekte yüzde 0.2 büyüyeceği kestiriminde bulunuyorlardı, gelgelelim daha sonra aralarında Deutsche Bank’ın da bulunduğu kimi büyük kuruluşlar iddialarını düşürdüler. Birçok analist, devam eden global ticaret tansiyonlarının imalat kesimindeki gerilemenin sürmesine neden olacağı ve bunun da yiğit ya da geç hala güçlü seyreden hizmet koluna sıçrayabileceği telaşlarını taşıyor.

 

 

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Borsa günün ilk yarısında yükseldi

Pts Ağu 19 , 2019
<br /> Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günün birinci yarısını yüzde 0,76 artışla 96.461,12 puandan tamamladı.  Günün birinci yarısında BIST 100 ...