ÇAYKUR borç yapılandırmasına gidiyor, sermaye artırımı talep ediyor

ÇAYKUR Umum Yönetici Vekili Yusuf Ziya Alim, son 2 ayda çaya yapılan 2. yüzde 15’lik artırımı değerlendirdiği Bloomberg HT yayınında ÇAYKUR’un …

ÇAYKUR Umum Yönetici Vekili Yusuf Ziya Alim, son 2 ayda çaya yapılan 2. yüzde 15’lik artırımı değerlendirdiği Bloomberg HT yayınında ÇAYKUR’un borç yapılandırması ve anamal artırım talebine dair de kıymetli açıklamalarda bulundu.

ÇAYKUR’un geçen yıl 657 milyon TL zarar açıkladığını hatırlatan Alim, kredi maliyetlerindeki yüksek orantıya dikkat çekerek, “Kredi getiri orantıları çok yüksek. İnşallah bu nema nispetleri düşerse biz de borçları tekrar yapılandırıyoruz. Bu haliyle geçen yıldan çok daha aşağıda zarar gerçekleşecektir. Sanırım bilançodaki düzelme önümüzdeki seneye kalır” dedi.

ÇAYKUR olarak yaş çay alımını yaptıktan 1 ay sonra üreticinin mağduriyetini gidermek için çay parasını ödediklerini tabir eden Alim, “Bu da peşin üzere oluyor. Kurumun öz anamalı kâfi olmadığı için bankalardan velev istemez kredi alıyoruz. Kredilerde getiri orantıları da daha düne kadar yüzde 30-34 civarlarındaydı. Yüzde 25’lerin çok üzerindeydi. Lakin artık yüzde 17,45’lere kadar düştü. Daha da düşeceği söyleniyor. Esasen bizim tüm bilanço tablolarındaki zararımız umumide banka kredilerinden koklu. Onun haricinde büsbütün tasarruf önlemleri içerisinde faaliyetlerimize devam ediyoruz” dedi.

“ÇAYKUR’UN 1-1,5 MİLYAR T6L’LİK KAPITAL ARTIŞINA MUHTAÇLIĞI VAR”

ÇAYKUR her ne kadar özerk bir yapıda olsa da çalışmalarının ve ödemelerinin Hazine’ye bağlı formda devam ettiğini kaydeden Alim, ÇAYKUR olarak dilek ve isteklerinin anapara artırımı cihetinde olduğunu söyledi.

Yusuf Ziya Alim, “Bir anapara artışı olması durumunda doğal ki getiri sarfiyatımız de olmayacağından bilançodaki rastgele bir harcama kaleminden koklu zarar olmadığı için ÇAYKUR tamamıyla kendi ayakları üstünde, denk bir bütçeyle velev kâr da yapabilecek bir kuruluştur” dedi.

Varlık artırımı konusunda Kaynak ve Türkiye Varlık Fonu’na talepte bulunduklarını söz eden Alim, sonucun şimdi kendilerine ulaşmadığını söyledi.

Yusuf Ziya Alim, “Her ay sonu yaş çay bedeli öderken, kapital artışı yapılmasının hakikat olacağını belirterek Hazine’den anamal artışı istiyoruz. ÇAYKUR’un kredi ve getirilerinden kurtulabilmesi için en az 1-1,5 milyar liralık anapara artışına gereksinimi var” dedi.

“YIL İÇERİSİNDE ÖBÜR BİR ARTIRIM DÜŞÜNMÜYORUZ”

Son 2,5 yıldır kuru çaya artırım yapılmadığını hatırlatan Yusuf Ziya Alim, “Kurumun da muayyen bir maliyet yükü vardı. Tüketiciye de maliyetlerin tamamının yansıtılmaması ismine yüzde 30’luk artırımı ikiye böldük. Yüzde 15’lik artırımı birinci artırımı 2 ay evvel yaptık, 15’ini de artık yaptık. Sonuçta öteki eserlerle karşılaştırıldığında yüzde 30 artırım yeniden de maliyetlerin altında kalıyor” dedi.

Yusuf Ziya Alim, şimdilik bu kurallarda yıl içerisinde kuru çay için öteki bir artırım mülahazalarının olmadığını söyledi.

ÇAYKUR, son 10 yılın 3 yılında kâr ederken, geri kalan 7 yıl zarar açıkladı lakin son 2 yıldaki zarar dikkat alımlı.

2017 yılında 267.6 milyon lira zarar açıklayan ÇAYKUR, 2018 yılında 42 milyon lira kar beklentisine rağmen 657 milyon 86 bin lira net zarar açıklamıştı.

Bloomberg HT 

 

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Piyasalarda gün sonu

Sal Ağu 20 , 2019
<br /> Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, 745,65 puan artışla 96.031,83 puandan kapandı. BIST 100 endeksi, güne 175,68 puan ve yüzde 0,18 artarak 95 ...