Çin’den ABD’li şirketlere yaptırım tehdidi

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang, yaptığı açıklamada, ABD’nin Tayvan’a savaş uçağı satışı planından “ivedilikle vazgeçmesi” ve Tayvan …

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang, yaptığı açıklamada, ABD’nin Tayvan’a savaş uçağı satışı planından “ivedilikle vazgeçmesi” ve Tayvan idaresiyle tüm askeri bağlantılarını sonlandırması gerektiğini söyledi. 

Washington idaresinin satış kararından vazgeçmemesi halinde laf konusu satışta taraf alan ABD’li silah şirketlerine yaptırım uygulanmasının planlandığını belirten Gıng, yaptırımların içeriğine ait ise detay vermedi.

ABD Savunma, Güvenlik İşbirliği Ajansı tarafından yapılan açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı Taipei Ekonomik ve Kültürel Temsilcilik Ofisine beklenen dış askeri satışlar kapsamında 8 milyar dolar bedelinde 66 F-16C/D Blok 70 tipi uçağı ve ilgili elemanlarının satışına onay verdi.” sözü kullanılmıştı.

Açıklamada, kelam konusu satış onayının Kongreye bildirildiği kaydedilmişti.

ABD ile Tayvan arasında resmi diplomatik münasebet bulunmadığından Taipei Ekonomik ve Kültürel Temsilcilik Ofisi Washington’da Tayvan’ı temsil ediyor.

ABD idaresinin daha evvel direkt Tayvan’ı muhatap alması Çin ile ABD arasında diplomatik tansiyona neden olmuştu.

ABD, 1972’den bu yana Tayvan’ı resmiyette Çin’in bir modülü olarak tanıyorken, 1979’da geçirilen Tayvan ile Bağlar Yasası kapsamında da Tayvan ile resmi olmayan bağlantısını sürdürüyor.

 

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Takasbank, VİOP'ta yükümlülük hesaplamasında değişikliğe gitti

Çar Ağu 21 , 2019
<br /> İstanbul Takas ve Saklama Bankası'nca, Vadeli Süreç ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) yürütülen Merkezi Karşı Taraf Hizmeti ve Bu Hizmete Ait Takas ...