Çin’den ABD’ye “bizimle iyi geçinin” çağrısı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang, yaptığı açıklamada, iki memleket arasındaki ticaretin karşılıklı “kazançlı” olduğunu ve ABD’nin …

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang, yaptığı açıklamada, iki memleket arasındaki ticaretin karşılıklı “kazançlı” olduğunu ve ABD’nin ticari anlaşmazlıklar konusunda Çin’in katettiği yolun yarısına ulaşabileceğini umduğunu söyledi.

Gıng, Washington idaresinin, ABD-Çin münasebetlerini teşvik etmek ve ikili iş birliğini geliştirmek için Pekin idaresi ile “iyi geçinmesini” ümit ettiklerini söyledi.

Trump, dün Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis’in Beyaz Saray’ı ziyareti sırasında gazetecilerin sorularına verdiği yanıtta, “Biri Çin ile uzunluk ölçüşmeliydi. Bu yapılmalıydı. Yalnızca tek fark ben bunu yapıyorum.” sözlerini kullanmıştı.

ABD Lideri Donald Trump, “ticaret savaşları” tartışması devam ederken, ay başında 1 Eylül’den itibaren tasdikli olmak üzere, 300 milyar dolarlık Çin eserine yüzde 10 ek vergi koyduklarını açıklamıştı.

Çin de ABD’nin bu kararına misilleme yapacağını duyurmuştu. 

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Trump: Tek sorunumuz Jay Powell ve Fed

Çar Ağu 21 , 2019
<br /> ABD Lideri Donald Trump, Twitter iletisinde Çin ve sair ticaret ittifaklarının mükemmel durumda olduğunu ve tek sorunun Fed Yöneticisi Powell ...