Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Güvenli Bölge süreciyle ilgili görüşmeler sürüyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın akabinde açıklamalarda bulundu. Kalın, İdlib’de Türk askeri …

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın akabinde açıklamalarda bulundu.

Kalın, İdlib’de Türk askeri konvoyuna düzenlenen akına ait, “Tepkilerimizi Rus tarafına ilettik. Önümüzdeki günlerde Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Putin ile bir telefon görüşmesi olacak.” dedi.

“Enflasyonda bir düşüşün yaşanmasını öngörüyoruz”

Önümüzdeki aylarda pahalılıkta bariz bir düşüşün yaşanmasını öngördüklerini belirten Kalın, “Bunun istihdama da olumlu yansımaları olacaktır.” diye konuştu.

“Arazilerin imara açılması Anayasa’ya aykırıdır”

Kalın, son devirde yaşanan orman yangınlarına ait, şunları söyledi:

“Yangında hasar gören yerlerin imara açılması Anayasa’ya terstir. Bu türlü bir şey asla kelam konusu değildir.”

“Güvenli Ortam süreciyle ilgili görüşmeler sürüyor”

Türkiye’nin ABD ile Suriye’nin kuzeyinde planladığı Inançlı Ortam’ın tesis edilmesine ait Kalın, şöyle devam etti:

“Fiiliyattaki pratiği, süreci ve kapsamıyla ilgili görüşmeler sürüyor. Ana çerçevede mutabık kaldığımızı söz edebiliriz.”

“Keyfi olarak alınan kararlar değil”

Açıklamalarının akabinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kalın, üç büyükşehir belediye yöneticisinin vazifeden uzaklaştırılmasıyla ilgili bir soru üzerine, “Hükümetin ya da İçişleri Bakanlığımızın keyfi olarak aldığı kararlar değildir. Seçimlerin namusunun korunması, vatandaşın verdiği oyun demokratik kurallar çerçevesinde hayata, siyasete, idareye yansıtılması için bu önlemlerin alınması kaçınılmazdır. Birebir partiden ya da emsal siyasi görüşe sahip sair belediyeler de var fakat buralarda direkt suça karışma, terör örgütüne yardım yataklık etme, destek olma üzere bir kabahat hasıl olmadığı için bunlarla ilgili bir önlem, tasarruf kelam konusu olmamıştır.” tabirlerini kullandı.

“16 Eylül’de Ankara’da üçlü tepe gerçekleştirilecek”

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın bir soru üzerine, Erdoğan’ın Trump ile de bir telefon görüşmesi hazırlığı içinde olduğunu belirtti.

Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında, 16 Eylül’de Ankara’da Rusya ve İran’ın iştirakiyle üçlü tepe gerçekleştireceğini bildirdi.

“Türk ve Amerikan erleriyle ortak devriyeler yakın devranda başlayacak”

Türkiye’nin ABD ile Suriye’nin kuzeyinde planladığı Inançlı Ortam’ın tesis edilmesine ait bir soruyu Kalın şöyle yanıtladı:

“Önümüzdeki haftalarda somut pratikleri göreceğiz. Fırat’ın doğusunda Türk ve Amerikan erleriyle ortak devriyeler yakın devranda başlayacak.”

“9. gözlem noktasının kapatılması laf konusu değil”

9. gözlem noktasının kapatılmasının yahut farklı noktaya kaydırılması laf konusu olmadığını belirten Kalın, “Tümü bulundukları mahalde faaliyet göstermeye devam edecek.” dedi.

“Esed rejimi ve Rusya’ya davetimizi tekrarlıyoruz”

Esed rejimi ve Rusya’ya davette bulunan Kalın, şunları kaydetti:

“Rejime ve ona destek veren Rusya Federasyonu’na ihlalleleri sonlandırmaları cihetinde davetimizi tekrar etmek istiyorum.” 

 

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Spot doğal gaz piyasasında rekor işlem hacmi

Çar Ağu 21 , 2019
<br /> Spot doğal gaz piyasasında günlük bazda süreç hacmi 28 milyon 999 bin 169 lirayla rekor kırdı. AA muhabirinin Güç Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ ...