EnerjiSA/ Erdem: Geçen yıl 1.6 milyar TL’lik yatırım yaptık, bu yılda paralel yatırımlar olacak

EnerjiSA CEO Ziya Fazilet Bloomberg HT’deki “Üst Düzey” programında Istek Maliki’ye konuk oldu. EnerjiSA için 2019 nasıl başladı nasıl geçiyor …

EnerjiSA CEO Ziya Fazilet Bloomberg HT’deki “Üst Düzey” programında Istek Maliki’ye konuk oldu.

EnerjiSA için 2019 nasıl başladı nasıl geçiyor? Birinci yarı bitti maksatlar doğrultusunda mı ilerliyorsunuz?

Türkiye son 15 yıl içerisinde aşağı yukarı özelleştirmelerle birlikte 100 milyar Dolar’a yakın bir yatırım yaptı. Bunun içerisinde üretim de var, iletim de var, dağıtım da var. Bunun da 25 milyarlık fiyatı da özsermaye ile karşılandı. Elektrik dalının Türkiye iktisadına de çok eği var.

2018’de, 2017’nin karı üzerinden behre başı 30 kuruşluk temettü dağıttık; 2019’da da 2018 gelirlerimiz üzerinden aşağı yukarı 40 kuruşluk bir temettü dağıtarak bizim taahüdümüz olan büyümeyi göstermiş olduk. 2019’da bunun da üzerine yanlışsız gidiyoruz. 2019’un birinci çeyreğinde yüzde 50 civarında bir büyüme sağladık faaliyet gelirlerinde, finansallarımızı da yukarı hakikat revize ettik. Özgür nakit akışımız müspete dönmeye başladı hasebiyle borçluluk orantımız düşmeye başladı.

2018’de yıllık yatırım meblağımız 1.6 milyar TL olarak gerçekleşti, 2019’da da tekrar buna koşut bi yatırım sürecini takip edeceğiz.

Biz 2019 finansman muhtaçlığımızı 2019 Ocak itibariyle karşılamış durumdayız binaenaleyh finansal rastgele bir külfetimiz yok. Biz Türkiye piyasasına hizmet eden bir şirketiz, hasebiyle Türk Lirası kazanıyoruz ve Türk Lirası borçlanıyoruz. Şu anda bizim finansal durumumuzun dayandığı temeller külliyen TL bazlı finansman koşulları çerçevesinde oyunu oynuyor olmamız doğrultusundadır. Bu yüzden biz finansal açıdan bir dert çekmiyoruz ne para bulmakta ne de yatırım bulmakta.

Bütçelerden bahsetmişken kesimde de finansal sorun çeken çok firma var; Döviz borcu olan çok firma var, bir de Bakan Berat Albayrak’ın açıkladığı bir Kuvvet Fonu’nun devreye girmesi kelam konusu…Sektör ne devir düzlüğe çıkar? Kuvvet Fonu’nun kesime tesiri nasıl olur?

Dalın şu anki borçluluk durumu aşağı yukarı 75 milyar dolarlık bir borç alınmış, bunun da 25 milyar doları geri ödenmiş vaziyette. Bölümün üretim ve dağıtım da dahil olmak üzere borçluluğu aşağı yukarı 50 milyar dolar seviyesinde. Bunun 8-10 milyar doları dağıtım şirketlerine ilişkin, 40 milyar doları da üretim şirketlerine ilişkin. Üretim şirketleri dövizle yatırım yapıyorlar ve hedge etmekten farklı da alternatifleri yok..

Kuvvet Teşebbüs Fonu kurulması kararlaştırıldı ve şu anda da bankalar kendi aralarında hem de firmalarla bu sistemi nasıl kurgulayacaklarını görüşüyorlar. Aslında çok mantıklı bir sistem zira borçları aktardığınızda ve tekrar yapılandırdığınız takdirde işletmeler bu borçlarını ödeyebilecekler.

Verimlilik bölümde kıymet kazanıyor işte elektriğe de artırımlar geldi..Ne kadar verimli kullanabiliyoruz gücümüzü?

Gerek döviz gerekse pahalılığın yukarı hakikat çıkması ve likiditenin azalması maliyetleri velev istemez artırdı. Şirketlere anamal koymak gerekiyor, yalnızca borçlanarak yatırım yapmakla olmuyor. Geçtiğimiz yıl içerisinde çok önemli yağışlar aldık ve hidroelektrik santrallerimiz su nispetleri Ağustos ayı itibariyle yüzde 67 ortalamayla doluluğa sahip. Bu sebepten de biraz güç ve elekrik üreten şirketlerin yüzü güldü.

Önümüzdeki periyodu hem kuvvetteki fırsatlar hem de Türkiye’ye yabancı yatırımcı ilgisi açısından nasıl görüyorsunuz?

Ziya Fazilet: Ben önümüzdeki devir Türkiye’nin üretim açısından bir zahmet çekeceğini düşünmüyorum, bizim de Avrupa’nın en büyük güç şirketi ile iştirakimiz var ve performanstan çok mutlular binaenaleyh ben yabancı yatırımcının hem elekrik hem de umumi kuvvet kesimine ilgisinin devam ettiğini düşünüyorum. Gerilime girmiş firmaların el değiştirme durumu olacaksa onların finansal yapılarının biraz toparlanması gerekiyor. Bankaların da hissedarlarının da, Devletin de herkesin taşın altına ellerini koyması gerekiyor ki dışarıdaki yabancı yatırımcıyı da çekebilelim içeriye. Önümüzdeki 5 sene dal için çok düzgün geçecek diyelim.

 

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bankacılık sektörünün mevduatı arttı

Per Ağu 22 , 2019
<br /> Bankacılık kesiminin yekun mevduatı, geçen hafta 41 milyar 7 milyon 254 bin lira artarak 2 trilyon 366 milyar 920 milyon 957 bin liraya yükseldi ...