Esed Rusya’nın desteğiyle Han Şeyhun’u ele geçirdi

Rusya’nın hava desteğiyle Astana itilaflarını ve İdlib mutabakatını çiğneyen Beşşar Esed rejimi güçleri, Han Şeyhun ilçesini hakimiyetine aldı …

Rusya’nın hava desteğiyle Astana itilaflarını ve İdlib mutabakatını çiğneyen Beşşar Esed rejimi güçleri, Han Şeyhun ilçesini hakimiyetine aldı.

İran destekli yabancı terörist kümelerin ve Rus hususî kuvvetleri ile paralı erlerinin karadan desteğini alan rejim, kazaya girmek için operasyon başlatmıştı.

Rejim güçleri, kazaya garp istikametinden girişte bulunan Yoksul ve Nimr denetim noktalarını ele geçirdikten sonra, dün öğlen saatlerinde Hazzanat noktasını da almış ve kazayı her taraftan çevrelemişti.

Bu hamleyle kazayı kuzeydoğusundan da kuşatan rejim güçleri, kaza merkezine girdi.

Han Şeyhun’un yanı sıra, güneyindeki Morik ve Kefer Zita kazaları de rejimin muhasarasında kaldı.

Rusya, Esed rejimi ve İran güçlerine, Han Şeyhun saldırıları sırasında ağır hava desteği vermişti.

– Kazadan 112 bin kişi kaçmak zorunda kaldı

İdlib’e bağlı Han Şeyhun ilçesi, 4 Nisan 2017’de Esed rejiminin düzenlediği kimyasal silah katliamıyla 100 kimseyi öldürmesinin akabinde yerküre gündemine oturmuştu.

ABD, 7 Nisan’da rejime ilişkin Şayrat askeri hava üssünü vurmuş, Birleşmiş Milletler (BM) ile Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü (KSYÖ) ortak soruşturma misyonu (JIM), 27 Ekim 2017’de de taarruzun rejim tarafından düzenlendiğini doğrulamıştı.

Türkiye, Rusya ve İran 4-5 Mayıs 2017’deki Astana içtimasında Han Şeyhun’u da içeren sahası İdlib Gerginliği Azaltma Kesimi ilan etmişti.

Lakin Han Şeyhun, Esed rejimi ve destekçilerinin ağır taarruzlarının gayesi olmaya devam etti.

Rusya, İran destekli terörist kümeler ve Esed rejiminin akınlarında Han Şeyhun’da yaşayan yaklaşık 112 bin sivil bölgesinden edildi.

Kaza merkezinde şu an sivil bulunmuyor.

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksinde toparlanma başladı

Per Ağu 22 , 2019
<br /> Türkiye İnşaat Materyali Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay tertipli olarak yayınlanan İnşaat Materyalleri Sanayi Bileşik ...