Fed/Daly: Ufukta bir resesyon görmüyorum

Francisco Fed Lideri Mary Daly, ABD iktisadının resesyona yönelmiş görünmediğini söyledi. Daly, Salı günü Quora.com’a yaptığı değerlendirmede …

Francisco Fed Lideri Mary Daly, ABD iktisadının resesyona yönelmiş görünmediğini söyledi.

Daly, Salı günü Quora.com’a yaptığı değerlendirmede, işgücü piyasaları ve tüketici harcamaları datalarını işaret ederek, “Gelen donelere baktığımda, devam eden ekonomik genişlemeyi işaret eden sağlam bir iç ivme görüyorum” dedi.

Daly, “Ancak zayıf global büyüme ve ticaret belirsizlikleri üzere kayda bedel dertler var ve bunlar piyasalarda görülen aşağı dönüşün yakında olduğu yolundaki endişelere ekte bulunuyor,” dedi ve “Bu nedenle yakından izlediğim durum, piyasalardaki havanın donelerden ayrılarak resesyonun korkusunu kendi kendini besleyen bir hale getirip getirmemesi” değerlendirmesinde bulundu.

Fed yetkilileri, 31 Temmuz’daki siyaset içtimasında, 10 yılı aşkın bir aradan sonra birinci defa nema indirimine gitti ve gevşemenin sürebileceğini işaret etti. Fed Lideri Jerome Powell cuma günü Jackson Hole, Wyoming’de düzenlenecek merkez bankasının yıllık içtimasında bir konuşma yapacak ve yatırımcılar bu konuşmada Fed Yöneticisi’nin önümüzdeki aylarda ek adımlar atıp atmayacağına ait vereceği işaretlere bakacak.

Fed’in siyasetindeki bu gevşeme, iktisadın gidişatına ait telaşların azalmasına yetmedi. Daly’nin icmalleri, haftasonu aralarında Larry Kudlow ve Peter Navarro’nun bulunduğu Beyaz Saray danışmanlarının, finans piyasalarındaki volatil bir haftanın akabinde resesyon endişelerine çokça değer vermeyen televizyon konuşmalarına koşuttu.

Daly, getiri indirimi kararını işaret ederek, “Bunun karşı zıdda olduğumuz zorluklara ve pahalılığın yüzde 2 amacının altında seyretmeye devam etmesine bir reaksiyon olarak siyasetin münasebetli bir biçimde ayarlanması olduğunu düşünüyorum,” dedi ve “Ancak bu getiri indirimine desteğim, iktisattaki genişlemenin devam ettiğini görme isteğimden dolayıydı, ufukta bir aşağı dönüş görmemden ötürü değişl formunda konuştu.

 

 

 

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Trump Danimarka ziyaretini erteledi

Çar Ağu 21 , 2019
<br /> ABD Lideri Donald Trump, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen'in ABD'nin Grönland'ı satın alma fikrini "absürt" olarak yorumlamasının akabinde ...