Fed/Rosengren: Faiz indirimi için daha da yavaşlama işareti gerek

Boston Fed Yöneticisi Eric Rosengren, Fed’in getiri indirimlerine devam etmesi konusundaki muhalefetini sürdürdü ve yavaşlayan ticaret ve global …

Boston Fed Yöneticisi Eric Rosengren, Fed’in getiri indirimlerine devam etmesi konusundaki muhalefetini sürdürdü ve yavaşlayan ticaret ve global iktisadın ABD iktisadı üzerinde kaydadeğer bir olumsuz tesirinin olacağı konusunda ikna olmadığını söyledi.

Rosengren, Bloomberg Television’da Kathleen Hays’e verdiği mülakatta, “Yılın 2. yarısında muhtemelen yüzde 2’ye epeyce yakın bir büyüme göreceğiz,” dedi ve “Gevşemeyi istememi gerektirecek koşulların olmadığını söylemiyorum. Yalnızca daha ziyade bir yavaşlama olduğu konusunda işaretler görmek istiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Bu yıl Birleşik Açık Piyasa Komitesi (FOMC) içtimalarında oy hakkına sahip olan Rosengren, 31 Temmuz’daki içtimada nema indirimi kararına muhalif kalan iki siyaset yapıcısından biriydi. Içtimadan iki gün sonra, Rosengren yaptığı açıklamada, ek nakdî genişleme için “zorlayıcı bir durum” görmediğini ve ayrıyeten getiri indiriminin finansal istikrar risklerini artıracağından tasa duyduğunu kaydetti.

Kansas City Fed Lideri Esther Georgeda nema indirimine muhalif kalan başka üyeydi. Böylece Fed Yöneticisi Jerome Powell, Şubat 2018’de vazifeye gelmesinden bu yana birinci sefer iki üyenin muhalefeti ile karşı zıdda kaldı. Geçen ayki siyaset içtimasının tutanakları Çarşamba akşamı açıklanacak. Yatırımcıları dikkatleri, Cuma günü Powell’ın Cuma günü Jackson Hole, Wyoming’de düzenlenecek yıllık merkez bankacılar içtimasında yapacağı konuşmaya çevrildi.

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

ABD hisseleri "ticaret" iyimserliği ile yükseldi

Sal Ağu 20 , 2019
<br /> ABD behre senetleri, Trump idaresinin ticaret müzakerelerinde ilerleme olduğunu işaret etmesi ve büyük merkez bankalarının ekonomilerini ...