Fed’in faiz indirimi gerekçeleri diğer bir indirimi destekliyor

Fed yetkilileri Temmuz ayındaki getiri indirimini ticaret savaşı ve düşük pahalılıktan kaynaklanan meselelere karşı sigorta olarak …

Fed yetkilileri Temmuz ayındaki getiri indirimini ticaret savaşı ve düşük pahalılıktan kaynaklanan meselelere karşı sigorta olarak kıymetlendirdi ve Fed’in nema indirimi için öne sürdüğü bu nedenler, Eylül ayı içtiması yaklaşırken gayri bir fazi indirimini destekliyor.

Çarşamba günü Washington’da yayınlanan 30-31 Temmuz içtima tutanakları, ABD iktisadının şimdilik uygun performans göstermesine rağmen, görünüme yönelik riskleri işaret ederek, çeyrek puanlık indirim için sebepleri işaret etti.

Yatırımcılar, Birleşik Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 17-18 Eylül’deki içtimasında ve bunun dışında bu yıl bir kere daha nema indirimine gidilmesini tam olarak fiyatlandırmış durumda. Bu mevzuda gayrı bir kıymetli işaret, Fed Yöneticisi Jerome Powell’ın Cuma günü Kansas City Fed’in Jackson Hole, Wyoming’de düzenleyeceği yıllık içtimada yapacağı konuşmadan gelebilir.

Amherst Pierpont Securities baş ekonomisti Stephen Stanley, müşteriler için hazırladığı notta, “Fed Eylül ayında başka bir gevşeme olacağı biçimindeki piyasa beklentilerini neredeyse onaylamış durumda” dedi.

Üç Neden

Tutanaklarda, Temmuz ayındaki nema indirimi için üç nedenden bahsedildi.

Bunlardan birincisine nazaran, Fed getiri indiriminin, işletme yatırımlarında, kısmen ticaret belirsizliğinden ötürü global imalat bölümünde görülen gerilemeden kaynaklanabilecek daha da yavaşlamaya bir sigorta olduğunu kaydetti. Fed’in son toplantısından bir gün sonra, ABD Yöneticisi Donald Trump, Çin’e ek gümrük tarifeleri getirerek ticaret savaşını kızıştırdı. Bunun akabinde belirsizlik yüksek kalırken, yatırım kararlarının alınması daha da güçlükle hale geldi.

2. neden ise risk idaresiydi. Bu söylem, iktisada yönelik kimi aşağı cepheli riskleri işaret etti. Fed yetkililerinin altını çizdiği problemlerden biri, yavaşlama derinleşirse, yabancı merkez bankalarının nema indirmek için “yalnızca kısıtlı poltika alanına” sahip olmasıydı. Temmuz içtimasının akabinde, datalar Almanya’da üretimin 2. çeyrekte daraldığını gösterdi ve İngiltere’nin AB’den ittifaksız ayrılabileceğine ait telaşlar arttı.

New York’ta MacroPolicy Perspectives LLC ortağı Laura Rosner, “Temmuz toplantısından bu yana riskler arttı,” dedi ve “Yetkililer gelecek ay toplandığında, evvelden önlem mahiyetindeki sigorta nema indirimleri için daha ziyade destek olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Fed yetkililerinin üçüncü nedeni ise pahalılığı tekrar yüzde 2 gaye seviyesine yükseltmekti. Çekirdek tüketici pahalılığı Temmuz itibariyle yıllık yüzde 2.2 seviyesine yükseldi, ama FOMC’nin tasası, kamuoyunun uzun vadeli fiyat artış beklentilerinin pahalılığın çok uzun vade çok düşük seyretmesinden ötürü yüzde 2 seviyesinin altında sıkışmasıydı.

Son içtimadan bu yana, dolar, global ekonomik görünümün berbatlaşması ile güç kazandı ve bu durum ithalatı daha da ucuz hale getirerek pahalılık üzerinde ek aşağı taraflı ağırlık oluşurdu.

 

 

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Ekonomik veri programı - 22 Ağustos 2019

Per Ağu 22 , 2019
<br /> Ekonomik data programı Bir hafta boyunca açıklanacak olan ekonomik done ve hikayeler programı 22 Ağustos Perşembe 02:50/Japonya/Japonların ...