Gerginlik Tırmanıyor… İran Şahab-3 Füze Denemesi Yaptı!

Habere göre İran 960 km menzilli Şahab-3 balistik füzesini denedi. Fox News’un verdiği bilgiye göre füze denemesi dün erken saatlerde …

Habere göre İran 960 km menzilli Şahab-3 balistik füzesini denedi.

Fox News’un verdiği bilgiye göre füze denemesi dün erken saatlerde gerçekleştirildi.

Bu füze denemesi Batı bloku ile İran arasındaki gerginliğin en üst düzeye çıktığı günlerde geldi. Geçtiğimiz haftadan bu yana İran Hürmüz Boğazı’nda bir İngiliz petrol tankeri ve 23 mürettebatı ele geçirdi ve bir anlamda rehin tutuyor.

İran bu tehlikeli hamleyi bundan kısa süre önce Cebelitarık Boğazı’ndaki İngiliz idaresinin bir İran petrol tankerini durdurup elinde tutmasına misilleme olarak yapmıştı.

Bir süreden beri dünya petrol taşımacılığının beşte birinin yapıldığı daracık Hürmüz Boğazı’nda bazı tanker saldırıları oluyor ve başta ABD olmak üzere Batılı savaş gemileri devriye geziyor. Dış politika analistleri olayın her an sıcak bir çatışmaya dönmesinden korkuyor.

Bu tansiyon ortasında İran’ın füze denemesi ABD’nin yeni yaptırımlarını tetikler mi? Eğer öyle olursa gerginlik sıcak çatışmaya doğru bir adım daha yaklaşmış olacak. Ancak şimdiye kadar bu denemenin mevcut yaptırımların ihlali olduğuna dair ABD tarafından bir açıklama gelmedi.

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Merkez Bankası’ndan 425 baz puanlık sert indirim

Cts Tem 27 , 2019
<br /> Merkez Bankası beklenen kararını açıkladı. Sona eren toplantıya dair piyasada bir faiz indirimi beklentisi zaten mevcuttu. Merkez Bankası ...