Global piyasalarda panik derinleşiyor

Her başlayan gün yatırımcılar için yeni bir risk odağına  doğum yaparken, global piyasalarda şiddetli bir riskten kaçış var. Dün, Arjantin …

Her başlayan gün yatırımcılar için yeni bir risk odağına  doğum yaparken, global piyasalarda şiddetli bir riskten kaçış var. Dün, Arjantin başkanı Macri seçimlerin ilk turunda popülist Fernandez- Kirchner ikilisine karşı hezimete uğradı diye sattık. Bugün menüde Hong Kong protestoları ve İtalya’da erken seçim belirsizliği var.

Asya günü baştan aşağı kırmızıda kapatırken, Hong Kong’da şiddet dozu yükselen protesto gösterileri ve Çin ordusunun şehir sınırlarında konuşlandığı haberleri öne çıktı. Fakat, daha derinlerde  Çin MB PBoC’nin bu sabah da yuan’ın dolara karşı değerini bir kez daha düşürmesi yatıyor. Resmi yuan/dolar 7.03’ü aşarken, halen serbest piyasada 7.07, offshore’da  7.10’un üzerinde işlem görüyor.  Çin’de açıklanan tatminkar olmaktan uzak kredi verileri de yuan’ın daha da zayıflayacağı görüşünü güçlendiriyor.

TSİ 12:10’da Londra, Frankfurt ve Paris gibi önde gelen Avrupa borsaları yatay fakat fevkalade temkinli. Avrupa junk tahvil spreadleri 2 ayın zirvesine erişirken, yarın İtalyan Senatosu’nda hükümete güvenoyu görüşülecek. Yatırımcılar İtalyan tahvillerinin değerini düşüreceği beklentisi içinde hükümet değişikliği istemiyor. İngiltere, Almanya ve Fransa’dan gelen son derece karamsar ekonomik veriler de işin tuzu biberi.

Türkiye’nin de içinde bulunduğu Gelişmekte Olan Piyasalar  (GOP, Ülkeler = GOÜ) ise umutsuz vaka.  Arjantin’de Macri’nin Ekim seçimlerini kaybetmesi olasılığı, Ticaret Savaşı ve Hong Kong protestoları risk iştahını öldürdü.

Dün Latin Amerika borsaları ortalama %3.5 değer yitirirken, MSCI GOP Hisse Endeksi de %0.75 düştü. Tarihinde ilk defa FX cinsinden borçlanacak Hindistan hükümetinin arzdan vazgeçtiği duyumları da moral bozuyor.

Halen CDS piyasası Arjantin’in borçlarında morataryum ilan etmesine %75 olasılık tanırken, uzmanlar Arjantin krizinin başka ülkelere yayılıp yayılmayacağını tartışıyor. Çoğunluk Arjantin’in özel bir vaka olduğu görüşünde, fakat geçen sene Ağustos ayında Arjantin-Türkiye kaynaklı panik de akıllarda.

Güvenli liman Japon yeninin sürekli güçlenmesi ve Dolar Endeksi’nin 97.5’ta tutunması da carry trade risklerini artırarak GOP’a sıcak para girişini frenliyor.

Dolar/TL halen 5.60 sınırında direnirken, yabancı basında TCMB’de yapılan temizlik harekatının yankıları sürüyor.

TL Bayram sonrası talep bulabilir, fakat GOP’ta iştahın geri gelmesi için Ticaret Savaşları cephesinde iyümser haber artık şart. Daha olası senaryoda tüm Ağustos’u kapsayacak bir panik atağı ve kırılgan ülke tahvil ve para birimlerinin sert satış yemesi söz konusu olabilir.

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Döviz mevduat çözülüyor mu?

Cts Ağu 17 , 2019
<br /> SABAH Gazetesi “Mevduat faizleri bir yılın dibinde” başlıklı ekonomik değerlendirmesinde döviz hesaplarının çözüldüğünü öne sürdü. Bu iddia ...