Görev değişikliği sonrası ilk TCMB kararına uzmanlar nasıl tepki verdi?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, yönetimdeki görev değişikliğinin ardından gerçekleştirilen ilk Para Politikaları Kurulu (PPK …

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, yönetimdeki görev değişikliğinin ardından gerçekleştirilen ilk Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısının ardından bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 425 baz puan indirdi. Yüzde 24 olan politika faizi, Merkez Bankası’nın kararının ardından yüzde 19.75 oldu.

İktisatçı Mustafa Sönmez, Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından kişisel Twitter hesabından yaptığı yorumda, indirim oranının beklentiler doğrultusunda olduğunu belirterek, “Bunun dövize etkisi de sınırlı olur. Dolar 5.70 basamağında dolaşır. Sihirli bir dokunuş olmayacağını yazmıştım. Ekonomi tel tel dökülüyor” dedi.

Londra merkezli Bluebay Asset Management Stratejisti Timothy Ash, Merkez Bankası’nın 425 baz puan indirim yaparak ‘yüzde 20 bariyerini yıkmak’ olduğunu savunarak, “Bana göre eğer lira göreceli olarak iyi dayanırsa agresif bir şekilde faiz indirimine gitmeye devam edecekler” ifadesini kullandı.

Ash ayrıca yeni başkan Murat Uysal’a faiz indirimi için yetki verildiğini, indirmeyecekse kenara çekilip yerine indirecek birinin bulunabileceğini işaret eden mesajı ile devam etti. Ash “O da senaryoda yazana uydu. Onun için asıl meydan okuma, faizleri yükseltme ihtiyacı ortaya çıktığında yaşanacak. Bu gerektiği zaman ‘Büyük Güç’e bunu söyleyecek cesareti olacak mı? O günlerin geleceğini biliyoruz” dedi.

Yatırım Finansman’dan Vahap Taştan faiz kararı sonrası Dolar/TL’nin ilk hareketine dair paylaşımında 5.60 seviyelerinin mümkün olduğunu ancak uzun süre bu seviyelerde kalınamayacağını belirtti.

Bloomberg ise karara dair yayınladığı ilk makalesinde Merkez Bankası’nın 2002’den bu yana yaptığı en büyük faiz indirimi ile yeni başkan Murat Uysal’ın kredibilitesini tehlike attığı sinyallerini verdi.

İktisatçı Mahfi Eğilmez de dolar/TL’nin MB kararı sonrası günün en düşük seviyesine kadar gerilemesine dikkat çekerek, bunun sebebini şöyle açıkladı:  “Piyasanın ilk tepkisi USD/TL kurunun 5,78’e yükselmesi oldu. Gecelik borç verme faizinin % 21,25 olduğu hesaplanıp da TCMB’nin asıl faizinin bu ikisinin ortalaması olduğu % 20,50 olduğu anlaşılınca USD/TL kuru 5,70’e geriledi.”

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

İngiltere’nin yeni başbakanı Johnson Trump’tan daha mı beter?

Sal Tem 30 , 2019
<br /> İngiliz Independent gazetesinin ödüllü yazarlarından Patrick Cockburn yeni lider Boris Johnson’a dair endişelerini dile getirdiği köşe ...