Güney Afrika Faiz İndirdi, G. Afrika Parası Rand Değer Kazandı

Bankadan yapılan açıklamaya göre, gösterge repo faiz oranı yüzde 6,75’ten yüzde 6,50’ye indirildi. SARB, son faiz indirimini Mart 2018’de …

Bankadan yapılan açıklamaya göre, gösterge repo faiz oranı yüzde 6,75’ten yüzde 6,50’ye indirildi. SARB, son faiz indirimini Mart 2018’de yapmıştı. Daha sonra Kasım ayında bu kez faizi 25 baz puan yükseltmişti ve bu hareket G. Afrika merkez bankasının en son faiz hareketi olmuştu. Dün yapılan 25 baz puanlık indirim ile bankanın politika faizi yeniden son indirimi yaptığı Mart seviyesine geri gelmiş oldu.

Buraya kadar her şey normal. Fakat sonraki saatlerde ilginç bir şey oldu. Genellikle faiz indirimlerinden sonra ülke paralarının değeri olumsuz etkilenir ve yerel paranın değeri düşerken döviz kurlarının değeri yükselir. Her zaman gerçekleşmese bile genellikle beklenen budur. Fakat kararın ardından Güney Afrika Randının değeri gelişmiş ülke paralarına karşı bile arttı. Rand G-10 ülke paralarına karşı yükseldi. Randın ABD Dolarına karşı birkaç saat içinde % yarım değer kazanmasının ardından uzmanlar bunun sebeplerini tartışmaya başladı.

FXTM’de analist olarak görev yapan Lukman Otunuga meseleyi şöyle yorumladı: Her ne kadar bir faiz indirimi, G. Afrika finansal varlıklarının çekiciliğini azaltır diye düşünülürse de daha önce sıkışık durumda olan tüketimi arttırarak büyümeyi yükselteceği düşünülüyor. Piyasa da bu konuda iyimser. Bu nedenler rand için de bir alım talebi oluştu.

Bu haberin Türkiye için de önemi var.  Çünkü 25 Temmuzdaki TCMB Para Politikası Kurulu’nun yeni TCMB Başkanının göreve gelmesinden sonraki ilk oturumunda piyasalar radikal bir faiz indirimi bekliyor. Ve birçok analist bunun TL’yi olumsuz etkilemesinden endişeli.

Tersini savunanlar şimdi pekala G. Afrika’yı örnek gösterebilir.

Peki bu örnek tam anlamıyla yerine oturur mu? Tartışmalı bir konu!

Afrika’da enflasyon sadece % 4,5 ve yapılan faiz indirimi ise çok ufak.

Yani Türkiye’nin durumu biraz farklı. Buna karşılık Türkiye’de önümüzdeki aylarda enflasyonda belli bir düşüş bekleniyor ve jeopolitik risklerde son F-35 yaptırımı sonrası piyasalarda “en kötüsü geride kaldı” duygusu hakim.

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Tahvil balonu davul gibi şişti

Sal Tem 30 , 2019
Akıl almaz bir coşku var riskli varlık piyasalarında, ne alsan gidiyor.  Dünya ekonomisi yavaşlıyor, rezerv para merkez bankaları panikten ...