Güney Afrikalı Eskom rekor zarar açıkladı

  Güney Afrika’nın kamu elektrik şirketi Eskom, Mart 2019’da sona eren mali yılın tamamı için 20.7 milyar rand ile rekor seviyede zarar açıkladı …

 

Güney Afrika’nın kamu elektrik şirketi Eskom, Mart 2019’da sona eren mali yılın tamamı için 20.7 milyar rand ile rekor seviyede zarar açıkladı. Şirketin zararı bir önceki yılın aynı döneminde 2.3 milyar rand seviyesinde idi.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin enerjisinin yüzde 95’ini sağlayan Eskom, borçlarını ödeyebilir durumda kalmak için kurtarma paketlerine bağımlılığını sürdürüyor.

Hükümetin faliyetlerini sürdürebilmesi için gelecek üç mali yıla yönelik 128 milyar randlık kurtarma açıkladığı şirket, finansal pozisyonu ile ülke gündemine oturmuştu.

Eskom’un açıkladığı rakamlar Güney Afrikalı bir kamu şirketi tarafından kaydedilen en büyük zararı işaret ediyor.

Petrol ve doğal gaz şirketi PetroSA, Mart 2015’te biten mali yılda 14.6 milyar rand zarar etmişti.

Eskom’un finansalları kredi derecelendirme kuruluşları tarafından da merakla bekleniyordu. Moody’s Investors Service tarafından yapılan açıklamada kamu şirketlerinin borcunun Güney Afrika’nın yatırım yapılabilir düzeydeki son notu için risk oluşturduğun belirtilmişti.

 

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bankacılık sektörünün mevduatı arttı

Paz Ağu 18 , 2019
<br /> Bankacılık sektörünün toplam mevduatı, geçen hafta 14 milyar 925 milyon 319 bin lira artarak 2 trilyon 331 milyar 582 milyon 319 bin liraya ...