Halkbank için TUT önerisi

Gerçekleşen ve Tahminler Halkbank 2019’un ikinci çeyreğinde TL 310mn solo net kar açıkladı. Açıklanan rakam piyasa ortalama beklentisi olan …

Gerçekleşen ve Tahminler

Halkbank 2019’un ikinci çeyreğinde TL 310mn solo net kar açıkladı.

Açıklanan rakam piyasa ortalama beklentisi olan TL316mn ve bizim eklentimiz olan TL 325’mun’un hafif altında gerçekleşmiş durumda. Yıllık bazda net kar %72 oranında aşağıya gelirken, çeyreklik bazda ise %2 düzeyinde yükselmiş durumda. Bankanın öz kaynak karlılığı ise son derece düşük bir seviye olan %4 seviyesinde sürüyor. Bankanın net faiz ve net ücret-komisyon gelirlerinde çeyreklik bazda gözle görülür iyileşmeler olsa bile, aynı dönemde %24 oranında yükselen ve TL 1 milyarı bulan swap maliyetleri faaliyet karlılığındaki bu iyileşmeyi şimdilik gölgelemiş ve karlılığı yine düşük bir düzeye çekmiş durumda.

Bankanın aktif kalitesi görece büyük bir enerji dosyasının takip hesaplarına atılmasıyla bir miktar bozulma gösterirken, Halkbank’ın güçlü piyasa ağırlığı olan KOBİ segmentinde henüz bir bozulma görülmemesi dengeleyici bir unsur olarak duruyor.

Son Çeyrekte Öne Çıkanlar

Swap kullanımın yüksek faiz ortamında artması bankanın karlılığını çok olumsuz etkiledi. Kredi mevduat makası son çeyrekte özellikle mevduat maliyetlerinin aşağıya gelmesi, DTH ve vadesiz mevduat tabanının artışı ve görece düşük maliyetli kamu mevduatında yükselmelere paralel olarak 100 baz puanın üzerinde artış gösterdi. Geçtiğimiz birkaç çeyrekte yaşanan hızlı kredi büyüme sonrası swap fonlamasının artması yüksek faiz ortamında marjlarda görülen bu iyileşmeyi gölgelemeye devam ediyor. Swap maliyetleri çeyrekte %24 artarak TL 1 milyar seviyesine ulaşarak, bankanın ikinci çeyrek karlılığını da aşağıya çekmeye devam etti. Bundan sonraki süreçte faiz indirimlerinin TL mevduat ve swap maliyetlerini aşağıya çekmesiyle marjlar özellikle son çeyrekten başlayarak hızlı bir iyileşme dönemine girecek. Ancak bankanın TÜFEX portföyü için halen %16 gibi yüksek bir enflasyon seviyesi kullandığını unutmamak gerek. Bu, muhtemelen son çeyrekte aşağı yönlü düzeltilecek ve net faiz marjındaki olası bir sıçrama muhtemelen 2020 finansallarına kalmış olacak.

Aktif kalitesindeki çeyreklik bozulma kontrol edilebilir düzeyde  

Bankanın takip oranı ikinci çeyrekte %4 seviyesine yükselirken bir önceki çeyreğe göre artış 70 baz puanı buldu. Bunda TL 1.55 milyar düzeyinde olan bir enerji dosyasının takip hesaplarına atılmasının rol oynadığını görüyoruz. Her ne kadar takip oranı bir sıçrama yapsa da bankanın risk maliyeti ise 40 baz puan geriledi.

Bunun UFRS 9 kapsamında bankanın daha önce kullandığı kolektif değerleme kapsamından daha hibrid bir sisteme geçmesi nedeniyle olduğunu görüyoruz.

Daha önce tüm dosyalar için kullanılan kollektif varsayımlar bazı dosyalar için dosyaya özel varsayımlarla değiştirildiği için geçtiğimiz çeyreklerde ayrılan karşılıklardan önemli bir miktar iptal edilerek gelir olarak kaydedildi. Bu da hem risk maliyetini düşürdü hem de karşılık oranının %73’den %63’ e geriletti. Biz aktif kalitesindeki bozulmanın KOBİ’lere yayılan bir bozulma içermediği için kontrol edilebilir düzeyde olduğunu düşünüyoruz.

Ücret ve komisyon gelirleri kredi büyümesi ve yüksek faizlerin özellikle ödeme sistemleri fiyatlarını yükseltmesi nedeniyle yüksek seyrini korumaya devam etti. İkinci çeyrekte alınan sermaye benzeri kredi SYR’yi olumlu etkiledi. Bankanın SYR’si %12 seviyesinde iken, çekirdek sermaye oranı %15 düzeyinde bulunuyor. İkinci çeyrek alınan €900mn’luk sermaye benzeri kredi oranları olumlu etkilediği görüldü. Halkbank 2019 için en az %14 sermaye yeterlilik oranı hedefliyor.

Değerleme üzerindeki etki ve Görünüm

Önümüzdeki çeyreklerde kar güçlenecek. Her ne kadar net kar rakamı swap maliyetleri nedeniyle düşük kalsa da marj tarafındaki olumlu gelişmeler ve aktif kalitesindeki bozulmasının yönetilebilir düzeyde olması piyasa tepkisinin olumlu yöne kaymasına neden olabilir. Şu aşamada banka için TUT tavsiyemizi koruyoruz ancak olası yukarı yönlü bir tavsiye değişikliği için Halkbank radarımızda kalmaya devam ediyor.

İş Yatırım şirket raporudur

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Piyasalar seneyi kapattı, ya dünya ekonomisi?

Cts Ağu 17 , 2019
<br /> Öncelikle tüm koç, öküz, düvel ve toynaklı kardeşlerimin Kurban Bayramı’nı kutlar, öteki tarafta daha huzurlu bir yaşam dilerin. Ölümün kötüsü ...