İkinci çeyrekte öne çıkacak şirketler

2.çeyrekte Türkiye’nin risk primi iyileşirken faizlerde aşağı bir trend oluştu. Buna rağmen TL dolara karşı %4 değer kaybetti. Bu süreçte carry …

2.çeyrekte Türkiye’nin risk primi iyileşirken faizlerde aşağı bir trend oluştu. Buna rağmen TL dolara karşı %4 değer kaybetti. Bu süreçte carry trade’in olumlu etkisinin geri dönüşüyle 2 yıllık bono 285 baz puan ralli ederken, 5 yıllık CDS 42 baz puan iyileşti. Bunların ışığında, bankaların sanayilere göre daha iyi net kar performansı gösterdiğini hesaplıyoruz. Bankalar için hesapladığımız yıllık %20 net kar büyümesi sanayiler için olan %14 büyüme tahminimizden yüksektir.

Banka hisseleri

Banka net karlarının çeyreksel bazda %19 gerilemesini öngörürken, yıllık bazda %20 artış göstermesini bekliyoruz. Kredi getirisi/mevduat maliyeti makasının genişlemesi, yüksek swap maliyetleri, tahsilatların sezonsal olarak zayıf olması gözönünde bulundurulursa bankaların çekirdek gelir yaratımı çeyreksel bazda %7 artışla dirençli gözükmektedir. Büyük miktarda karşılık geri dönüşlerinin olmaması ise net kara etki etmiştir. TL spread’lerine bakıldığında kamu bankalarının özel bankalara göre daha iyi performans göstereceğini düşünmekteyiz. Fonlama maliyetlerindeki düşüşle birlikte kamu bankalarının TL kredi-mevduat makasının çeyreksel bazda 50 baz puan artmasını beklerken özel bankalarda 7 baz puan düşüş bekliyoruz. Faaliyet giderlerinin geçen seneki yüksek bazın etkisiyle %18 oranında düşmesini bekliyoruz. Kredi kayıp karşılıklarının kredi büyümesinin olmaması, daha az yeni sorunlu kredi akışı ve kurdaki sınırlı değer kaybı ile azalmasını bekliyoruz. İzleme listemizdeki bankaların toplam net risk maliyetinin 205 baz puana denk gelmesini bekliyoruz.

Hangi hisseler öne çıkacak?

Çeyreksel olarak net kar performansında özel bankalar arasında Garanti öne çıkmaktadır. Garanti’nin bu çeyrek rakiplerinin üzerinde %14.4 sermaye getirisi elde etmesini bekliyoruz. Özel bankalar arasında, hem TL kredi-mevduat makasında hem marjda en iyi performansı Yapı Kredi ve Akbank’tan bekliyoruz. Bütün grup içinde en yüksek TL kredi-mevduat makası gelişiminin Vakıfbank’ta olacağını düşünüyoruz. Net karda Halkbank’ın Vakıfbank’a göre çok daha iyi bir performans göstermesini öngörürken kamu bankaları arasında sermaye getirisi tarafında ve komisyon artışında Vakifbank ön plan çıkmaktadır.

Sanayi şirketleri arasında, yıllık VAFÖK büyümesinde en iyi performansı göstermesini beklediğimiz isimler Otokar, Pegasus, Tekfen, Bizim, Arçelik ve Ülker’dir.

Türk Traktör, Kardemir ve Akçansa ise VAFÖK bazında en zayıf performansı göstermesini beklediğimiz şirketlerdir.

TEB Yatırım Araştırma

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Koç Holding değerleme raporu:  Risklere dayanıklı portföy yapısı öne çıkıyor

Çar Ağu 14 , 2019
Dünya’nın en büyük 500 şirketi arasında yer alan tek türk şirketi olan Koç Holding, 2018 yılında yurtiçi finansal piyasalardaki dalgalanma ...