IMF: Gümrük vergileri ve devalüasyon ticaret anlaşmazlıklarını çözmez

Memleketler arası Para Fonu (IMF) ABD ve Çin’i, gümrük vergilerini artırmanın yalnızca yurt içi ve global büyümeye zarar vereceğini söyleyerek …

Memleketler arası Para Fonu (IMF) ABD ve Çin’i, gümrük vergilerini artırmanın yalnızca yurt içi ve global büyümeye zarar vereceğini söyleyerek uyardı. IMF birebir devranda kur manipülasyonunun da işe yaramadığını belirtti.

IMF baş ekonomisti Gita Gopinath, IMF araştırmacıları Gustavo Adler ve Luis Cubeddu ile birlikte yazdığı bir blogda “İkili gümrük vergilerinin artırlması ticaret dengesizliklerini gidermez, iki ülkeyi de diğer devletlerle ticarete yönlendirir.” dedi. Gopinath, “Bunun konumuna muhtemelen iş itimadını ve yatırımı baltalayıp küresel arz zincirini bozarak yurt içi ve global büyümeye zarar verir. Tıpkı devranda tüketici ve üreticilerin maliyetlerini artırır.“ diye ekledi.

Bir devletin kendi parasına kıymet kaybettirmeye yönelik planların “uygulaması külfetli ve yüksek ihtimalle başarısız” olacağını belirten IMF yetkilileri, merkez bankasına yapılan bu basıncın emeline ulaşamayacağının altını çizdi.

Müellifler ayrıyeten “Para siyasetinin genişletilmesi, bir memleketin para ünitesini ticaret istikrarında kalıcı bir düzgünleşme sağlayacak kadar zayıflatabileceği görüşüne çok ziyade bel bağlamamak lazım.” diye uyardı.

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Borsa günün ilk yarısında geriledi

Per Ağu 22 , 2019
<br /> Günün birinci yarısında BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 799,33 puan azalırken, yekun süreç hacmi 3,1 milyar lira seviyesinde ...