İran ABD’yi petrol tankerine müdahale etmemesi için uyardı

İran, ABD idaresini, İngiltere’ye bağlı Cebelitarık Özerk Idaresi tarafından 45 gün alıkonulduktan sonra bağımsız bırakılan “Adrian Darya-1 …

İran, ABD idaresini, İngiltere’ye bağlı Cebelitarık Özerk Idaresi tarafından 45 gün alıkonulduktan sonra bağımsız bırakılan “Adrian Darya-1” petrol tankerine milletlerarası sularda müdahale etmemesi için uyardı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, başşehir Tahran’da düzenlediği basın içtimasında, Cebelitarık Yüksek Duruşmasının kararıyla muaf bırakıldıktan sonra dün gece denize açılan İran’a ilişkin petrol tankerine ABD’de bir duruşmanın el koyma kararı almasını kıymetlendirdi.

İran’ın, milletlerarası sularda tankere yönelik alıkoyma teşebbüsünde bulunulmaması konusunda ABD’yi uyardığını belirten Musevi, “Özellikle ABD’nin İsviçre Büyükelçiliği olmak üzere resmi kanallar üzerinden ihtarda bulunduk. Bu türlü bir teşebbüs (tankeri alıkoyma girişimi), açık denizlerdeki seyrüsefer güvenliğini tehlikeye atacaktır.” dedi.

Musevi, tankere müdahale edilmesinin bed sonuçları olacağını lisana getirdi.

İran tarafından memleketler arası denizcilik kurallarına riayet etmediği gerekçesiyle 19 Temmuz’da Hürmüz Boğazı’nda alıkonulan İngiltere’ye ilişkin Steno Impero isimli petrol tankerinin özgür bırakılıp bırakılmayacağına ait soru üzerine Musevi, “Bu hususta kelam konusu tankerin ihlallerini soruşturan duruşmanın vereceği kararı beklemeliyiz.” sözünü kullandı.

– Tanker buhranı

İngiltere’ye bağlı Cebelitarık Özerk Idaresi, 4 Temmuz’da, Suriye’ye yönelik ambargoları ihlal ettiği gerekçesiyle Panama bayraklı “Grace 1” adlı İran tankerini alıkoymuştu.

İranlı yetkililer ise tankerin bırakılmasını, aksi halde misillemede bulunacaklarını açıklamıştı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu da 19 Temmuz’da İngiltere bandıralı Steno Impero isimli petrol tankerini Hürmüz Boğazı’ndan geçişi sırasında denizcilik kurallarına riayet etmediği gerekçesiyle alıkoyduğunu duyurmuştu.


Cebelitarık Yüksek Duruşması, İran tankerini 15 Ağustos’ta özgür bırakma kararı almıştı.

Kararın akabinde ABD’deki Columbia Nahiye Duruşması, İran tankerine el koyma kararı çıkarmıştı. 

İran, “Grace 1” isimli tankere hür bırakıldıktan sonra kendi bayrağını çekmiş ve ismini “Adrian Darya-1” olarak değiştirmişti.

İran’a ilişkin tanker, dün lokal saatle 23.30’da Cebelitarık’tan Şark Akdeniz istikametinde ayrılmıştı.

 

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

TCMB'den repo ihalesi

Pts Ağu 19 , 2019
<br /> TCMB bugün, 26 Ağustos vadeli ve 4 milyar lira tutarlı ölçü usulüyle repo tefvizi açtığını duyurdu.