İran’dan Avrupa’ya “üçüncü nükleer adım çok güçlü olacak” uyarısı

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran’ın nükleer ittifaktaki kazanımlarının korunmaması halinde taahhütlerin azaltılmasında üçüncü …

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran’ın nükleer ittifaktaki kazanımlarının korunmaması halinde taahhütlerin azaltılmasında üçüncü adımı atacaklarını ve bu adımın evvelkilerden çok daha güçlü olacağını söyledi.

Zarif, İsveç ziyareti sırasında Stockholm Memleketler arası Barış Araştırmaları Enstitüsünde (SIPRI) yaptığı konuşmada, İran’ın dış siyaseti, nükleer program, ABD ile Basra Körfezi ve etrafında yaşanan gerginlik bahislerinde değerlendirmelerde bulundu.

İran’ın nükleer muahedeyi eksiksiz pratiğine rağmen itilafın başka taraflarının yükümlülüklerini mahalline getirmediğini söyleyen Zarif, “Nükleer itilaf metninde her şey büsbütün açık ve şeffaf bir halde beyan edilmesine karşın karşı taraf meselelerini üstümüze yıkmaya çalışıyor.” dedi.

“Trump ABD’de devrim olmuş üzere hareket ediyor”

ABD Yöneticisi Donald Trump’ın başındaki hükümetin nükleer muahede üzere milletlerarası itilafları tek taraflı ihlal ettiğini hatırlatan Zarif, “ABD idaresi, 2016’da devlette devrim yaşanmış üzere hareket ediyor.” diye konuştu.

ABD’nin nükleer ittifaktan tek taraflı çekilmesinden sonra uyguladığı yaptırımlara karşılık İran’ın ittifaktaki taahhütlerini kademeli olarak azaltma kararına da değinen Zarif, kararın geri döndürülemez olmadığını ve Avrupa memleketlerinin muahedeye uyması durumunda saatler içinde tekrar kısıtlamalara uyacaklarını belirtti.

“Üçüncü adım daha güçlü olacak”

İran’ın ittifaktaki kazanımlarının korunmaması halinde taahhütlerin azaltılmasında üçüncü adımı atacaklarının altını çizen Zarif, “Üçüncü adım katiyetle evvelkilerden daha güçlü olacak. Biz seçeneklerimizi Avrupa’ya ilettik.” dedi.

Zarif, Tahran’ın nükleer silah üretme niyeti olmadığını ve Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Ittifakı’na (NPT) bağlı kalmayı sürdüreceklerini kaydetti.

“Nükleer itilaf ortadan kalkarsa Pandora’nın Kutusu açılabilir”

İran’ın nükleer muahedeyi değerli bir muahede kabul ettiğini gelgelelim itilafın sürdürülebilmesi için İran’ın kazanımlarının korunması gerektiğini vurgulayan Zarif, “Anlaşmanın ortadan kalkması halinde Pandora’nın Kutusu açılabilir.” uyarısı yaptı.

Bu durumda en beğenilmeyen senaryonun savaş olacağına dikkati çeken Zarif, “Savaşın patlak vermesi halinde herkes kaybedecek. Tek fark, kayıp raddesi ve ölçüsü olur fakat herkes kaybeder.” değerlendirmesinde bulundu.

Zarif, Avrupa memleketlerinin ABD’den bağımsız hareket ederek mutabakattaki taahhütlerine uymasının da en düzgün senaryo olacağını kelamlarına ekledi.

İran’ın öngörülebilir ve mantıklı siyasetler izlediğini lakin Trump idaresinin siyasetlerinin öngörülemez olduğunu söz eden Zarif, “Başkan Trump kendisi öngörülemez olurken oburlarının öngörülebilir siyasetler izlemesini bekleyemez.” diyerek Tahran’ın da bu biçimde hareket edebileceğine dikkati çekti.

“Hiçbir yabancı güç ortamdaki güvensizliği engelleyemez”

İran Dışişleri Bakanı, ABD’nin Hürmüz Boğazı’nda seyrüsefer güvenliğini temin etmek için kurmaya çalıştığı memleketler arası koalisyonun da kesimde güvensizliği artıracağını savundu.

Bunun yanına kesim memleketlerinin ortak hareket etmesi gerektiğini belirten Zarif, “Bölgenin güvenliği dışarıdan sağlanamaz. ABD, savaş gemilerini göndererek Hürmüz Boğazı’ndaki seyrüsefer güvenliğini sekteye uğratıyor. Körfez’deki Arap devletleri Batı’dan silah alarak güvenlik kazanamaz. Kesimdeki güvensizliği hiçbir yabancı güç engelleyemez.” tabirlerini kullandı.

 

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Milli Savunma Bakanı Akar ile ABD'li mevkidaşı Güvenli Bölge'yi görüştü

Çar Ağu 21 , 2019
<br /> Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile telefonda görüştü. Ulusal Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya ...