İsviçre MB’den faiz indirimi beklentileri artıyor

İsviçre Merkez Bankası (SNB) yerkürenin en düşük nemasını uygulamak için yeni bir yola sahip. Frankın euro önünde iki yılın tepesine …

İsviçre Merkez Bankası (SNB) yerkürenin en düşük nemasını uygulamak için yeni bir yola sahip.

Frankın euro önünde iki yılın tepesine yaklaşmasıyla birlikte SNB’nin şiddetli güçlü kur önünde neredeyse on yıllık savaşı tekrar gündeme geliyor. Bankanın tekrar müdahalede bulunduğuna dair işaretler var ve bunu bir getiri indiriminin takip edeceğine ait analist beklentileri de giderek artıyor.

Bu, Libor’a dayalı gösterge getirinin akabinde SNB’nin Haziran ayında tanıttığı yeni getirisinde gideceği birinci değişiklik olabilir.

SNB’nin Libor’u bırakması, kamuoyunda geniş çaplı yankı bulan manipülasyon skandalı sonrasında nema göstergelerine ait global değişikliklerin bir kesimi. Manipülasyon skandalı bankaların yüksek ölçülerde para cezaları ve kimi traderların mahpus cezası almasına neden olmuştu.

Libor’un bitiş tarihinin 2021 olmasına rağmen SNB, üç yıllık pahalılık iddia ufku nedeniyle değişikliğe artık gidiyor. Böylelikle bankanın projeksiyonlarının tamamı tek bir getiriye dayalı olacak.

SNB’nin yeni sistemi Fed ve İngiltere Merkez Bankası’na (BoE) benziyor. Yeni gösterge getiri eğrisinin en kısa tarafını hedefliyor. Borsa işletmecisi SIX yönetiminde olacak, Libor’un bölgesine alacak olan SARON, kredi fiyatlandırmasında kullanılacak.

Şimdiye dek ana araç, Frank cinsinden üç aylık Libor hedeflemesi olan piyasa getirisi idi. Ama Libor’un kredibilitesinin kaybolmasıyla birlikte İsviçreli bir çalışma kümesi yıllardır Libor’un nasıl en düzgün formda değiştirilebileceğini araştırıyordu. SNB’nin kendi nemasıyla gelmesiyle birlikte üçüncü bir şahıs tarafından yönetim edilen bir araca olan bağımlılık son bulacak.

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Ekonomik veri programı - 21 Ağustos 2019

Çar Ağu 21 , 2019
<br /> Ekonomik data programı Bir hafta boyunca açıklanacak olan ekonomik data ve hadiseler programı 21 Ağustos Çarşamba 08:00/japonya/Süpermarket ...