İthalatta gümrük vergisi düzenlemesi

İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararları Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Birinci kararla birtakım devletlerden ithal …

İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararları Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Birinci kararla birtakım devletlerden ithal edilen ayçiçeği tohumu için gümrük vergisi orantıları yine düzenlendi.

Buna nazaran, Malezya, Güney Kore ve Avrupa Birliği devletlerinin de aralarında bulunduğu birtakım devletlerden ithal edilen ayçiçeği tohumunda 31 Ocak 2020’ye kadar uygulanacak gümrük vergisi orantısı yüzde 20’den 27’ye yükseltildi.

Laf konusu eserin Bosna Hersek’ten ithaline gümrük vergisi uygulanmayacak. Eserin Singapur’dan ithalinde ise bu yıl ahir kadar yüzde 16,8, 1 Ocak-31 Ocak 2020 tarihlerinde yüzde 13,5 gümrük vergisi alınacak.

Gayrı bir kararla çok katlı iplik ithalatına yüzde 5 ve 8 nispetlerinde ek gümrük vergisi getirilirken, Avrupa Birliği üyesi ve Türkiye ile muaf ticaret itilafı bulunan devlet menşeli eşyalar ek vergiden muaf tutuldu.

Üçüncü kararla gümrük tarife istatistik konumları belirtilen unsurların Kosova’dan ithalinde gümrük vergisi ve toplu konut fonu alınmayacak.

Kosova menşeli mallar için, ek gümrük vergisi de uygulanmayacak. Bu karar, 1 Eylül itibarıyla yürürlüğe girecek.

 

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

İnşaat maliyet endeksi Haziran'da yüzde 0,79 azaldı

Per Ağu 22 , 2019
<br /> Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayına ait inşaat maliyet endeksini açıkladı. Buna nazaran, inşaat maliyet endeksi haziranda mayıs ...