Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi imzalandı

Kamu çalışanının 2019-2020 yıllarındaki mali ve toplumsal haklarını belirleyen 2019 Devri Kamu Kısmı Toplu İş Mukavelesi Çerçeve Protokolü …

Kamu çalışanının 2019-2020 yıllarındaki mali ve toplumsal haklarını belirleyen 2019 Devri Kamu Kısmı Toplu İş Mukavelesi Çerçeve Protokolü hükümet ile Hak-İş arasında imzalandı.

Aile, Çalışma ve Içtimaî Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Hak-İş Umum Yöneticisi Mahmut Arslan, 2019 Periyodu Kamu Kısmı Toplu İş Kontratı Çerçeve Protokolü görüşmeleri kapsamında Bakanlığın Reşat Moralı Salonu’nda bir araya geldi.

Bakan Selçuk, müzakere sürecini ortak akıl ve iştirakçi idare prensipleri ile istişare kültürüne müsait formda yürüttüklerini söyledi.

Hak ve talepleri bütüncül bir anlayışla değerlendirip, mali ve içtimaî istikrarları müdafaaya dikkat ettiklerini belirten Selçuk, şöyle konuştu:

“Her devir tahlil odaklı yaklaşım içinde olduk. Çalışanlarımızın hak ve hukukunu gözetmek bizim için iradenin yanında hem inanç hem ahlak hem de bir demokrasi problemidir. Kul hakkı, malumunuz, inanç ve pahalar yerküremizde çok kişisel bir noktaya sahip. Çalışanlarımızın alın terinin hakkını vermeyi önemsiyoruz.”

“Sağduyunun olduğu yerlerde itilaf da mümkün oluyor”

Selçuk, emeğe olan hürmetlerinin dün olduğu üzere bugün de kendilerini motive ettiğini söz ederek, “İşçilerimizi pahalılığa ezdirmeme konusundaki kararlı duruşumuzdan, hiçbir hengam geri adım atmadık.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin önünde 4 yıllık kesintisiz icraat periyodunun bulunduğunu lisana getiren Selçuk, şunları kaydetti:

“Devlet, milleti için vardır. Her devir bu unsurla hareket ettik, etmeye de devam ediyoruz. Bunun için attığımız her adımda içtimaî tarafların görüşlerini almaya itina gösteriyoruz. Bakanlık olarak gerek kamu emekçilerimizin toplu iş mukavelesi görüşmeleri gerekse de memurlarımızın toplu bağıt görüşmeleri sürecinde, makul ve gerçekçi bir sonuca ulaşma ismine büyük itina gösterdik. Heyet olarak; görüş veren, hususla ilgisi olan herkesi dinledik, dinliyoruz. Farklı bakış açılarıyla bu işin her türlü muhasebesini yapmaya çaba ediyoruz. Hedefimiz, yalnızca alın terinin hakkını vermek ve bu bahiste karşılıklı uzlaşıyı sağlamak. Zira bu devlet hepimizin. Burada kesinlikle kamu bütçesinin imkanları çerçevesinde hareket etmek durumundayız. Itilaf niyetinin gerçekte var olduğu ve sağduyunun hakim olduğu yerlerde mutabakat sağlamak da mümkün oluyor. Hepimiz için hem makul hem makbul bir uzlaşıyı sağlamış oluyoruz.”

Birinci yıl yüzde 8+4, 2. yıl 3+3 artırım

Bakan Selçuk, çalışanların hakkını vermenin kendileri için bir sorumluluk ve mecburiyet problemi olduğunu belirterek, imzalanacak mukaveleyle ilgili şu malumatları verdi:

“Protokol kapsamında, brüt 3 bin 500 liranın altında fiyat alan kamu emekçilerimize, brüt fiyat 3 bin 500 lirayı aşmayacak formda 150 lira uygunlaştırma yapıyoruz. Kamu emekçilerimizin ecirlerine 2019’un birinci altı ayında yüzde 8 orantısında, 2. altı ayında yüzde 4 orantısında artırım yapılması konusunda uzlaştık. Biliyorsunuz, kamu emekçilerimiz ocak ayında yüzde 6,69 orantısında bir pahalılık farkı artırımını da almışlardı. 2019 yılı için üzerinde uzlaştığımız artırımlarla birlikte, yıl umumisi yekun fiyat artırımı yüzde 19’u aşmış durumda. 2020 yılı için ise birinci ve 2. altı ayda yüzde 3’er nispetinde fiyat artışı gerçekleştireceğiz. Üzerinde uzlaştığımız bu artırım orantıları pahalılığın altında kalırsa, kamu çalışanlarımız pahalılık farkını da almaya devam edecekler.”

“Türkiye’nin gücüne güveniyoruz”

Hak-İş Umumi Yöneticisi Mahmut Arslan da uzlaşma ve diyalog anlayışı ile masada kalıp problemleri birlikte çözme iradesini çok değerli bulduklarını söyledi.

Kamu Kesiti Toplu İş Kontratı görüşmelerinin tatbikten koklu zorluklarını yaşadıklarını belirten Arslan, şunları kaydetti:

“En ziyade üyeye sahip konfederasyonla toplu mukavelenin sonuçlandırılması geleneği bu devirde de devam etti. Bu nedenle biz kendi özgün talep ve beklentilerimizi, örgütlü olduğumuz iş konumlarımızla koklu badireleri ayrıntılı tabir etsek de önümüzde imzalanmış Toplu İş Mukavelesi Çerçeve Protokolü var. Buna hürmet duyuyoruz. Bizim beklentilerimizi karşılamasa da uzlaşmayla ortaya çıkmış bir metin, bu metini biz de umum kararlarıyla kabul ettiğimizi tabir ettik.”

Arslan, talepleri önünde sergilediği anlayışlı tavırdan dolayı Bakan Selçuk’a teşekkür ederek, “Türkiye’nin içerisinde geçtiği çetin süreçlerin farkındayız. Türkiye’nin gücüne güveniyoruz.” dedi.

Hem taşerondan takıma geçen emekçiler hem de muvakkat mevsimlik çalışanlarla ilgili beklentilerinin gerçekleşmesini istediklerini tabir eden Arslan, “Kamu çalışanlarımızın beklentileri çok daha çokça olsa da bu beklentileri azami ölçüde karşılama konusunda hükümetimizin eforlarını, Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Bakanımızın eforlarını da takdirle karşılıyoruz.” dedi.

Konuşmaların akabinde, Türk-İş ile 12 Ağustos’ta imzalanan 2019 Devri Kamu Kısmı Toplu İş Bağıdı Çerçeve Protokolü hükümet ile Hak-İş arasında da imzalandı.

Protokol, kamudaki yaklaşık 200 bin personelin 2019-2020 yıllarındaki mali ve toplumsal haklarını içeriyor.

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Piyasalarda gün sonu

Per Ağu 22 , 2019
<br /> Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, 127,87 puan azalışla 95.394,24 puandan kapandı. BIST 100 endeksi, güne 208,22 puan ve yüzde 0,22 artarak 95 ...