Kredi Borcuna Nezaman İcra Gelir?

Yasal takip sürecinin başlatılması, banka müşterisini icraya kadar götürecek bir işlem olması ile birlikte yeni masrafların doğmasına da neden olan bir süreçtir.

kredi borcuna icra

Kredi Borcuna İcra Gelir Mi?

Bankalar, kişilere nakit ihtiyaçları durumunda farklı seçenekler ve kullanım amaçları doğrultusunda kredi imkânı sağlamaktadır. Kredi, sabit bir geliri olan ya da gerekli olan diğer şartları taşıyan her kişiye verilmektedir. Fakat bazen işler yolunda gitmez ve kişiler, bankadan aldıkları kredileri ödeyemeyecek duruma gelebilir. İşte tam da bu noktada, kredi kullanıcıları kredi borcuna icra gelir mi diye düşünmeye başlar. Bu sorunun kesin olarak yanıtı; evet, kredi borcuna icra gelir olmaktadır.

Kredi, bankaların ihtiyaç durumu olup başvuruda bulunan kişilere borç olarak verdiği paradır ve banka bu paraya belli bir faiz yansıtarak aylık ödemeler şeklinde belirli bir vadede geri almaktadır. Krediden dolayı, banka müşterilerine düşen görev; almış oldukları borç paranın ödemelerini düzenli olarak yapmaktır. Bu borcun, zamanında yapılmaması, üst üste yapılmaması ya da hiç yapılmaması bazı istenmeyen durumların yaşanmasına; kredi kullanan kişi için yasal takip sürecinin başlamasına hatta icranın gelmesine sebebiyet verebilir.

Kredi Borcu Nedeniyle Yasal Takibin Başlaması

Kredi borcu ödemesi, banka müşterileri tarafından aksatıldığında banka kişi ile iletişime geçerek uyarıda bulunur ve ödemenin yapılmasını ister. Ödemenin gerçekleşmemesi devam ettikçe arama yoluyla ve SMS yoluyla kişiler uyarılmaya devam edilir. Kredi borcunun 90 gün boyunca ödenmemesi ise yasal işlemlerin başlatılması için yeterlidir. Bu süre dolduğunda, bankanın yetkili kişileri ya da avukatları kredi çeken kullanıcı ile iletişime geçerek yasal takibin başlayacağı konusunda uyarır. Bu aramada, müşteri borcu ödeyeceğini belirtir ise bu konuşma içerisinde tarih belirlenir ve müşteriden söz alınır. Ödemenin gerçekleşmemesi halinde, banka tarafından yasal takip süreci başlatılır. Burada dikkat edilecek olan şudur ki; 90 gün ödemesi gerçekleşmemiş olan borcun, ödenmemiş aylık tutarlarının değil; borcun tamamının kapatılması istenir.

Yasal takip sürecinin başlatılması, banka müşterisini icraya kadar götürecek bir işlem olması ile birlikte yeni masrafların doğmasına da neden olan bir süreçtir. Çünkü borcu ödenmeyen kişilerin dosyası avukata verilir ve mahkeme işlemleri ile birlikte, müşteriden avukat masrafları da temin edilir. Sonuç olarak kredi borcuna icra gelir mi sorusunun cevabı net olarak; evettir.

Kredi Borcu Nedeniyle İcranın Gelmesi

Ödenmeyen kredi borcundan dolayı yasal takip sürecinin başlaması ile birlikte banka avukatları, borçlu kişi ile iletişime geçer ve haciz işlemlerinin başlamasını önlemek için borcun ödenmesini tekrar talep eder. Bu talep ile birlikte çoğu zaman avukatlık masraflarının da indirimli olarak yansıtılacağı borçluya iletilir. Yine de ödeme gerçekleşmezse haciz işlemleri başlatılır. Bu işlem için avukatlar, borçlunun evine icra amaçlı olarak keşif yollar. Bu keşif, bazen avukatlar tarafından bazen de yardımcılar tarafından yapılır. Keşif işlemlerinde, borçlu kişinin sahip olduğu hacze değer malları var olup olmadığına ve kişinin yaşam kalitesinde düşüş olup olmayacağına bakılır. Eğer borçlu kişi, temel ihtiyaç eşyalarına birer tane sahipse haciz gerçekleşmez. Yani, eğer borçlunun iki televizyonu varsa bir tanesi alınır fakat bir tane varsa haciz uygulanamaz.

Bankalar, borçlu kişilerin maaşlarının belli bir kısmına ya da bankada var olan (varsa) hesabındaki paranın bir kısmına haciz uygular.

Yasal takibin başlaması ve icranın gelmesi demek aynı zamanda borçlu olan kişilerin, Merkez Bankası’nın kara listesine girmesi anlamına gelmektedir. Kişinin, kara listeye girmesi kredi notunun da düşmesi demektir. Bu kişiler, tam olarak beş yıl boyunca hiçbir bankadan kredi ve kredi kartı alamazlar. Bu nedenle, bankalardan borç olarak alınan kredinin düzenli olarak geri ödenmesi oldukça önemlidir çünkü aksi durumda istenmeyen durumların yaşanmasına neden olmaktadır.

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kredi Nasıl Çıkartılır?

Per Haz 13 , 2019
Kredi kartı, tüketicilere kısa süreli finans desteği sağlayan finansal bir araçtır.
kolay kredi başvurusu