Ne Zaman Kredi Çekilir

Kredi notunuz şayet krediyi almaya yetiyorsa banka kredi başvurunuzu onaylayacaktır.

konut kredisi

Kredi Çekebilmek İçin Gerekenler

Banka kredileri herhangi bir nakit sorununda bankanın müşterisine sunduğu nakit imkanlarıdır. Bankadan kredi çekebilmek için aşamalı olarak başvuru işlemleri gerçekleştirilmelidir. Bu başvuru işlemleri genelde iki farklı şekilde gerçekleşir. İlki ön başvuru adı verilen online başvurudur. Bu başvuru ile ilgili bankaya kimlik bilgileri ve iletişim bilgileri ile form doldurulur Bu ön başvurunun olumlu veya olumsuz dönüşü ise iletişim bilgisi ile başvuruyu yapan kişiye iletilir. Bu ön başvurunun olumlu dönüş alması sonucunda ise şubeye beklendiğiniz ve geri kalan işlemlerin ise şube tarafından devam ettirileceği söylenir. Şubeye gidildiğinde ise ikinci başvurunun yapılması gerekir. Bu başvurunun ise birtakım belgeler ile yapılması olumlu sonuç alabilmek adına gereklidir. Bu belgeler aksi istenmediği sürece; kimlik, gelir bilgisi, varsa tapu ve sigortanızın olduğuna dair belge/evraklar olacaktır.

Hangi Kredi Nasıl Alınır?

Çalıştığınız bir banka varsa ve ödemeleriniz düzenli gerçekleşip hesabınızdaki para akışı sürekli/düzenli ise bu bankadan kredi alabilmeniz yüksek ihtimaldir. Ancak her kredi için de başvurunuz onaylanmayabilir. İlgili finans birimi tarafından ekonomi durumunuz kredi için incelemeye alınır. Bu değerlendirme sonucunda alınacak kredinin geri ödemesi tarafınızca yapılabileceği kanaatinde olunursa kredi tutarınız onaylanır. Daha üstünde bir tutar kredi başvurunuz onaylanmayabilir. Özel kredi türleri için ise kefil veya ipotek/rehin gibi teminat onayı alan krediler de verilebilmektedir.

Kredi için başvuru aşamasından önce kredi çekmek isteyenlere alternatif bankaları da incelemeleri tavsiye edilir. Çünkü alınan her kredi her banka için aynı oranda faiz oranları olmayabilir. Herhangi bir X bankasından alınan kredi 60 ay vadede %2 olurken bir başka bankada aynı vade ile %1.8 olabiliyor. Bu durum dikkate alınarak banka seçimi sonrası kredi başvurusunda bulunmak faydalı olacaktır.

Banka Ne Zaman Kredi Verir?

Bankalar krediyi müşterisine sadece geri ödemesini alabileceği kanaatinde oldukları zaman verirler. Peki, bu durum nasıl anlaşılır?

Bankanın ilgili birimleri kredi başvurusunda bulunan kişi için çok fazla araştırma yapabilmektedir. Elde ettikleri bu veriler ile kredi notunuzu bile oluşturabilmektedir. Kredi notunuz şayet krediyi almaya yetiyorsa banka kredi başvurunuzu onaylayacaktır.

Kredi-Sorgulama

One thought on “Ne Zaman Kredi Çekilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Teminatlı Kredi Kartı

Per Haz 13 , 2019
Herhangi bir bankada mevduat hesabı açtırılarak ve bu açılan hesap için bankaya bloke koyma güvencesi vererek alınması mümkün olan kredi kartına Bloke teminatlı kredi kartı adı verilmektedir.
bloke teminatlı kredi kartı