Kredi Nasıl Alınır?

Tüm banka kredileri’nin nasıl alınacağına dair bir yazı paylaşımı yaptık umarım bilgilendirici olur

konut kredisi hesaplama

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Bir konut alacak kadar birikimi olmayan fakat kredi çekerek konut sahibi olmayı planlayan kişilerin merak ettiği sorulardan bir tanesi; bankalardan konut kredisi nasıl alınır sorusudur. Konut kredisi, hemen hemen bütün bankaların müşterilerine verdiği bir kredi türüdür ve bu krediye ulaşmanın ilk adımı bankaya başvuruda bulunmaktır. Fakat bu krediye maalesef ki herkesin başvuru yapabilmesi, başvuru yapsa da olumlu cevap alabilmesi mümkün değildir.

Konut kredisi, ülkemizde 2007 yılında mortgage olarak hayatlarımıza girmiştir. Bu sisteme göre, bankalar müracaatta bulunan kişilere, şartların olumlu olması durumunda ev tutarında meblağı vermekte ve belirli bir vade içerisinde faizli olarak geri almaktadır. Kabaca ve basit bir anlatımla konut kredisiyle ev almak; kira öder gibi ev sahibi olma fırsatını sunmaktadır fakat bu kira bedeliymiş gibi düşünülen meblağ standart kira bedellerinden biraz fazladır.

Bankalar, konut kredisi vererek ev sahibi yaptığı müşterilerinin söz konusu olan evine, borç bitinceye dek ipotek uygular. Bu, bankanın kendisini garanti almak adına yaptığı bir işlemdir. Ve bankalar, müşterilerin evin beşte birlik payını peşin olarak vermesi koşuluna bağlı olarak kredi vermektedir. Yani kredi kullanarak ev alabilmek için, alınacak olan eve biçilen değerin beşte birini peşinat olarak verme zorunluluğu bulunmaktadır.

Konut Kredisi Başvuru Öncesi

Konut kredisi, başvuruda bulunan herkesin yararlanabileceği bir kredi türü değildir. Bu kredi için, müşterilerin taşımak zorunda olduğu bazı koşullar bulunmaktadır. Ayrıca, kredi çekerek ev alma işlemi, kredi çekecek olan kişi tarafından çok iyi planlanması gereken bir süreçtir. Çünkü bunun sonunda, ödenmeyen borçlardan dolayı alınan eve bankanın el koyması söz konusu olmaktadır.

Öncelikle, kredi çekerek ev almak istiyorsanız bir ay içerisinde ev kredisi için ödeme yapabileceğiniz miktarı net olarak belirlemeniz gerekmektedir. Çünkü bu kredi, uzun süre borçlu kalınmasına neden olacak olan bir kredidir.

Eğer tahmini bütçe ve ödeme planınız elverişliyse ikinci olarak düşünmeniz gereken kredi notunuzdur. Çünkü kredi notu, konut kredisi verilirken bankalar tarafından Kredi Kayıt Bürosu’ndan (KKB) istenmektedir. Kredi notu düşük olan kişilerin, bu yüksek meblağlı krediyi alabilmesi pek mümkün değildir. Eğer her şeye rağmen krediyi almada kararlıysanız öncelikle kredi notunu yükseltecek işlemleri gerçekleştirin.

Konut Kredisi Başvurusu

Konut kredisi, hemen hemen bütün bankalar tarafından verilmektedir. Ve genel olarak başvuruda kişilerden istenen belgeler şunlardır:

  • Üzerinde T.C kimlik numarası bulunan kimlik
  • İkametgâh
  • Müracaat edecek olan kişiye ait son üç aya ait olan fatura
  • Satın alınmak istenen konutun kat mülkiyeti belgesi ya da kat irtifakı tapusu
  • Kişinin gelir durumu belgesi
  • Çalışanlar için; maaş bordrosu (iki aydan eski olmamak şartıyla)
  • Serbest meslekle uğraşan ya da bir şirket ortağı iseniz; vergi levhası, gelir vergisi beyannamesi, işletme hesap özeti
  • Emekliler için; Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan emekli aylığı bildirimi ya da Emekli Sandığı’na bağlı olanlar için; emekli tanıtım kartı.

Bankalar, başvuruda bulunan kişilerin temin edeceği bu belgelerin durumuna göre şartların olumlu gelişmesi durumunda konut kredisi onayını vermektedir.

Bankanın verdiği konut kredisi, evin değerini ölçmekle görevlendirilen uzman incelemesi görüşü ile belirlenmektedir. Bu belirtilen miktarın yüzde sekseni banka tarafından verilir, kalan yüzde yirmilik peşinat olarak müşteri tarafından verilir.

Borcun bitmesi ile birlikte, bankanın ev üzerine koymuş olduğu ipoteğin kaldırılması gerekir. Bunun için, borcun bitmesi durumunda bankadan alınacak olan yazı ile Tapu Sicil Müdürlüğü’ne gidilmesi gerekmektedir. Böylelikle, kişiler evin tamamen tek sahibi olmaktadır.

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kredi Notu Nedir?

Per Haz 13 , 2019
Kredi notu, kişilere ait olan tüm finansal geçmişin, tek bir ortak kuruluşta toplanması ve analiz edilmesi ile oluşturulan bir puanlama sistemidir. Söz konusu olan bu kredi notu, kişilere ve kişiler hakkındaki finansal geçmişi öğrenme talebinde bulunan kuruluşlara belli bir ücret karşılığında verilmektedir. Sözü edilen bu ortak kuruluş Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’dur. Ve kuruluşlar buradan bilgi almak için buraya üye olmak durumundadırlar.
kredi notu arttırma