Kredi Notu Yükseltme

Kredi notu, düşmesi mümkün olduğu gibi yükselmesi de mümkün olan bir puanlama sistemidir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

İhtiyaçları doğrultusunda herhangi bir bankadan kredi çekmek isteyen kişilerin, özellikle söz konusu bu kişilerin kredi notları düşük ise en merak ettiği konu; kredi notu nasıl yükseltilir konusudur.

Kredi notu, ülkemizde yaşayan her bir kişinin geçmiş finansal aktivitelerinden kaynağını alarak belirlenen bir puanlama sistemidir. Bu puanlama sistemi, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından hesaplanmakta ve kayıt altında tutulmaktadır. Bu kayıt bürosu, ülkemizdeki seçkin dokuz bankanın önderliğinde oluşturulmuştur ve tüm bankaların kişiler hakkında veri aldığı bir bilgi kaynağıdır. Bu nedenle önemi oldukça büyüktür.

KKB’de kayıt altında bulunan kredi notu, her bir kişiye özeldir ve bu kişilerin ticari, finansal tüm geçmişinden kaynaklı olarak hesaplanmaktadır. Dolayısı ile bir bankada hesabı olan, kredi kartı kullanan, kredi çeken her bir bireyin işlem hareketlilikleri ve geri ödeme performansları kredi notuna direkt olarak etki etmektedir.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notu, kişilerin finansal hayatında ve bankacılık işlemlerinde sorumluluklarını yerine getirmemesi nedeni ile düşüşe uğramaktadır. Kişilerin bu sorumlulukları, yerine getireceğini söylediği fakat yerine getirmediği işlemlerin tamamını kapsamaktadır. Örneğin, söz konusu olan bir kredi kartı kullanıcısı ise; kredi kartının son ödeme günü gelmesine rağmen ödemeyi gerçekleştirmemesi olumsuz bir durumdur çünkü kişiler, kredi kartı çıkartırken ödeme gününde mevcut borcunun asgari tutarını ya da tamamını ödemeyi kabul ettiğini beyan ederler; sözleşme imzalarlar. Aynı durum, bir bankadan kredi çeken kişi için de geçerlidir. Yani kredi çekmiş olan kişi, belirtilen vadelerde belirtilen miktarı geri ödeyeceğini baştan kabul ederler. İşte, kişilerin bu ve benzeri sorumluluklarını yerine getirmemesi kredi notunu olumsuz etkileyerek düşüşe geçmesine sebep olmaktadır.

Ödenmeyen borçlar, 90 günün sonunda yasal sürecin başlamasına neden olur. Çünkü banka, bu süre sonunda yasal takip başlatma hakkına sahiptir. Yasal takibin başlaması; sonu icraya varabilecek olan bir süreçtir. Dolayısı ile kredi notunu düşürmeye tek başına yeterlidir.

Kredi Notu Yükseltme Tavsiyeleri

Kredi notu, düşmesi mümkün olduğu gibi yükselmesi de mümkün olan bir puanlama sistemidir. Kredi notu düşük olan kişiler, bankalar nezdinde güven verici bir müşteri olabilmek için çeşitli yollarla kredi notuna olumlu etki edecek faaliyetler içerisine girebilir. İşte kredi notu nasıl yükseltilir sorusunun cevabı…

Eğer kredi notunuz düşük ise ve yükseltmek istiyorsanız şunları yapabilirsiniz:

  • Yapmanız gereken ödemeleri aksatmamaya dikkat edin. Bu ödemeler kredi kartı aylık ödemesi ve kredi olabilir. Eğer ödeme zorluğu çekiyor iseniz; hiç ödeyememe durumuna düşmemek için bankaya müracaat edip borcunuzun yapılandırılmasını ve tekrar bir ödeme planı çıkartılmasını isteyin.
  • Çeşitli bankalara ve çeşitli konularda borç sahibi iseniz, tek bir kredi çekip tüm borçları kapatmak suretiyle, borçlarınızı tek bir kredi çatısı altında toplayın.
  • Yapılması gereken ödemelerin son gününü asla geçirmeyin.
  • Kartlarınız üzerine otomatik ödeme talimatı tanımlatarak kredi notunuzun yükselmesini sağlayın.
  • İnternet bankacılığı fırsatlarından yararlanın. Yapacağınız işlemlerde, internet bankacılığı kullanmak, kredi notuna olumlu etki eden bir durumdur.
  • Daha önce ödenmeyen borçlardan dolayı hakkınızda yasal takip süreci başlatılmış ise, düşük limitli de olsa bir kredi kartı edinin. Bu kredi kartları ön ödemeli kart da olabilir.
  • Bir bankaya kredi başvurusunda bulunup olumsuz cevap almamak için, kredi notunuz düşük iken kredi başvurusunda bulunmayın.
  • Aynı zaman içerisinde birden fazla bankaya kredi başvurusunda bulunmak, müşterinin itibarını zedeleyen bir durumdur. Bu nedenle bankaların güvenini kaybetmemek için aynı anda birden fazla bankaya müracaat etmeyin.

Kredi-Sorgulama

3 thoughts on “Kredi Notu Yükseltme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kredi Kartı Alamıyorum

Per Haz 13 , 2019
Neden kredi kartı alamadığınıza dair bir fikriniz yoksa öncelikle yazıyı okuyup sonrasında kredi notunuzu sorgulamanız gerekmektedir.
kredi notu arttırma