Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, kişilere ait olan tüm finansal geçmişin, tek bir ortak kuruluşta toplanması ve analiz edilmesi ile oluşturulan bir puanlama sistemidir. Söz konusu olan bu kredi notu, kişilere ve kişiler hakkındaki finansal geçmişi öğrenme talebinde bulunan kuruluşlara belli bir ücret karşılığında verilmektedir. Sözü edilen bu ortak kuruluş Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’dur. Ve kuruluşlar buradan bilgi almak için buraya üye olmak durumundadırlar.

kredi notu arttırma

Kredi notu, kişilere ait olan tüm finansal geçmişin, tek bir ortak kuruluşta toplanması ve analiz edilmesi ile oluşturulan bir puanlama sistemidir. Söz konusu olan bu kredi notu, kişilere ve kişiler hakkındaki finansal geçmişi öğrenme talebinde bulunan kuruluşlara belli bir ücret karşılığında verilmektedir. Sözü edilen bu ortak kuruluş Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’dur. Ve kuruluşlar buradan bilgi almak için buraya üye olmak durumundadırlar.

KKB, 1995 yılında, ülkenin en önde gelen dokuz bankanın ortaklığı ile kurulmuştur ve ülkemizdeki tek kayıt bürosudur. Bu oluşumun var oluş amacı; yapılması planlanan her türlü finansal hizmetler için üye kuruluşlara bilgi sağlamaktır. Bu bilgi paylaşımı sayesinde, bankalar daha güvenilir ve kötü niyetli kullanımlardan uzak finansal hareketlilik sağlamaktadır. Müşteriler açısından önemi ise; bankların kendilerine kredi verme kararını etkileyen kuruluş olmasıdır. Çünkü ülkemizde yaşayan kişilerin, tüm finansal hareketlilikleri ve geçmişi bu kayıt bürosu tarafından tutulur ve kredi notu bankalara bu kuruluş tarafından aktarılır.

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Kredi notu, kişilerin bankalar ile olan ilişkisi ve finansal kuruluşlarla geçmiş deneyimleri ile belirlenmektedir. Bireylerin daha önce bankalardan çekmiş olduğu kredilerin ödemeleri ya da ödememe durumu, kredi kartı ile yapmış olduğu harcamalar ve bunları ödeyip ödememe durumu, kredi notuna etki eden hareketliliklerdir.

Kredi notu, 1 ile 1900 arasında puanlanmaktadır ve en riskli, orta riskli, iyi, çok iyi kategorileri altında incelenir. Bankalar kredi notu düşük olan yani en riskli grupta yer alan kişilere genellikle kredi ve kredi kartı vermemektedir çünkü bu kişilerin geçmiş finansal karnesi kötüdür ve bankalara güven verici kişi değildirler. Bankaların bir kişiye kredi ve kredi kartı verebilmesi için kredi notu en az 1200 olmalıdır. 1500 ve üstü kredi notuna sahip olan kişiler ise bankalardan rahatlıkla kredi alabilmektedirler.

Kredi notu, bir bakımdan; kişilerin bankalar gözündeki itibarıdır, güvenirlilik durumudur. Dolayısı ile bankalar, verdikleri paranın geri dönüşünü sağlayabileceğini düşündüğü kişilere kredi verir. Bu konu hakkındaki genel kanıya da kredi notu sayesinde ulaşılır. Bu nedenle, kredi notu kişiler için oldukça önemlidir.

Herkesin Kredi Notu Var Mıdır?

Ülkemizde yaşayan, banka ile herhangi bir ilişkisi olmuş, kredi kartına sahip, bir banka hesabı açtırmış olan, kredi kullanmış olan ya da kefil olmuş olan her bir kişinin sicili açılmıştır ve dolayısı ile sahip olduğu bir kredi notu vardır. Tüm bunların dışında, hiçbir banka ile ilişkisi olmamış kişilerin de kredi notu vardır ve bu not sıfırdır. Kredi notunun sıfır olması da olumlu ve istenen bir durum değildir. Bankalara bu kişilerin güvenirlilik durumunu bilmediği için itibarları konusundan bir öngörüde bulunamazlar ve genellikle kredi vermeye uygun kişi olmazlar.

Kredi Notu Nasıl Yüksek Tutulur?

Kredi notu, hem düşebilen hem de yükselebilen bir puanlama sistemine dâhildir. Kişilerin sergileyecekleri tutum, ödemesi gereken ödemeleri yapıp yapmama durumları, bankacılık işlemleri kullanmaları, mobil ve internet bankacılığı kullanımları, para yollama ve para çekme durumları gibi tüm faaliyetler kredi notuna etki etmektedir.

Kredi notunu yüksek tutmak isteyen bir kişi, eğer bankadan kredi çekti ise kredi ödemesini düzenli olarak yaparak, kredi kartı kullanıcısı ise ödemelerini geciktirmeden yaparak, internet bankacılığını aktif olarak kullanarak, otomatik ödeme talimatı vererek kredi notunu yüksek tutabilir. Yapılacak olan tüm bu işlemler kredi notuna olumlu olarak yansıtılmaktadır.

Unutulmamalıdır ki kredi notu, bankalar gözündeki itibarımızdır ve bu itibarı korumak bizlere güven duyulmasını; dolayısı ile yapılacak olan kredi ve kredi kartı başvurularında olumlu cevap almasına neden olacaktır.

Kredi notu

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kredi Borcuna Nezaman İcra Gelir?

Per Haz 13 , 2019
Yasal takip sürecinin başlatılması, banka müşterisini icraya kadar götürecek bir işlem olması ile birlikte yeni masrafların doğmasına da neden olan bir süreçtir.
kredi borcuna icra