“Lira’nın pozitif ayrışması sürüyor”

GANNMarkets’da Araştırma Müdürü olan Murat Akel Fed haftasında Lira’nın hareketine dair yorumlarını paylaştı. “Haftanın son işlem günü ABD …

GANNMarkets’da Araştırma Müdürü olan Murat Akel Fed haftasında Lira’nın hareketine dair yorumlarını paylaştı.

“Haftanın son işlem günü ABD ekonomisinin yüzde 2,1 ile beklentilerin üzerinde büyüme gerçekleştirmesi sonrasında Dolar varlıkları üzerindeki pozitif görünüm arttı. Diğer taraftan bu hafta gerçekleşecek olan FOMC toplantısına ilişkin 25 baz puan faiz indiriminin neredeyse kesinleşmesi ile Dolar üzerindeki baskıların bir miktar azaldığını söyleyebiliriz.

Ayrıca Eski Fed Başkanı Janet Yellen’ın toplantıda yapılacak olan 25 baz puan faiz indirimini desteklediğini belirtmesi önemliydi. Yellen, bu fikrine küresel ekonomilerin zayıflamasını neden olarak gösterirken, ticaret anlaşmazlıklarının yaratmış olduğu belirsizliğin işletmeler üzerinde kısmi zayıflama yarattığına dikkat çekti.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen ECB toplantısının beklentinin altında bir güvercin ton içermesi Fed toplantısına ışık yaktığı söylenebilir ki bu durumun Dolar varlıkları lehine fiyatlama yarattığını görebiliriz. Bu hafta aynı zamanda tarım dışı istihdam haftası olması nedeniyle önemli. Piyasalarda bir önceki aya oranla tarım dışı istihdam beklentisi 160 bin kişi olarak bir miktar aşağıda yer alıyor.

Yurtiçi tarafa bakacak olursak, 5 yıllık CDS rakamı yaklaşık 355 seviyesine gerilerken, Türk Lirası’nın Dolar’a karşı diğer gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde pozitif ayrıştığını görüyoruz. Bu durum kurda 5,70 seviyesi altı fiyatlamaları desteklerken, yeni haftaya fiyatların 5,67 seviyesi sınırında giriş yaptığını görüyoruz. Bu hafta TCMB tarafından 31 Temmuz tarihinde açıklanacak olan Enflasyon Raporu Türk Lirası fiyatlamaları açısından önemli.

Diğer bir gelişme olarak ise, Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye’nin Kredi Notu Değerlendirmesi piyasaların dikkatinde olacak. Piyasalarda oluşan beklenti ise S&P’nin, Türkiye’nin ‘Durağan’ olan görünümü ile ‘B+’ olan kredi notunu sabit tutması yönünde yer alıyor. Geçen hafta TCMB’den gelen 425 baz puanlık faiz indiriminin Türk Lirası üzerinde olumsuz etkileri sınırlı kaldı diyebiliriz. Buna bir miktar da dünya merkez bankalarından gelen parasal gevşeme sinyali ve faiz indirim hamlesi olduğunu söyleyebiliriz.

Dolar/TL’nin teknik görünümüne bakacak olursak, 5,70 seviyesi altında fiyatlamalarını sürdüren kurun 5,60 ilk destek seviyesi olarak ön plana çıkıyor. Özellikle kurun 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 5,57 desteğini test etmesi durumunda geri çekilmelerine hız kazandırması beklenebilir. Dolar/TL’de olası bir toparlanma potansiyelini ise kısa vadeli 5,70 direnci çerçevesinde izliyoruz. Bugün piyasalar veri akışı açısından oldukça sakin. Kurun gün içi 5,60-5,70 bant aralığı içerisindeki hareketi yakından takip edilecek olup, hareketliliğin bir miktar sınırlı oranda gerçekleştiğini görebiliriz.”

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

İlhan Kesici:  Kalkınma Planı hakkında söylenmeyenler

Cts Ağu 17 , 2019
<br /> Cumhuriyet Gazetesi’nde Ali Açar’la bir röportaj yapan CHP İstanbul MV ve eski DPT uzmanı İlhan Kesici 11ci Kalkınma Planı ve uygulanma şansı ...