Macron, İngiltere Başbakanı Johnson ile görüştü

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elysee Sarayı’nda İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile ortak basın içtiması düzenledi.  İngiliz halkının …

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elysee Sarayı’nda İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile ortak basın içtiması düzenledi. 

İngiliz halkının Brexit kararına hürmet duyduğunu gelgelelim üzüntüyle karşıladığını kaydeden Macron, hiçbir Avrupa Birliği (AB) memleketinin Brexit itilafını tekrar müzakere edemeyeceğini vurguladı.

Macron, Brexit konusunda, “31 Ekim’de ittifaksız ayrılık dahil her senaryoya hazırlanıyoruz.” dedi.

Brexit konusuna bir ay içinde tahlil bulunması gerektiğini belirten Macron, yeni bir ittifak yapmanın kelam konusu olmadığına işaret etti.

Macron, Brexit’e ait mutabakatta konum alan “tedbir maddesinin” İrlanda’da istikrarı sağladığını da kaydetti.

Johnson da “31 Ekim’de ittifaksız yahut itilaflı halde AB’den ayrılmamız gerekiyor.” diye konuştu.

İngiltere’nin AB’den ayrılmasından sonra da Fransa ile bağlarını geliştirmek istediklerini belirten Johnson, Brexit konusunu 31 Ekim’i beklemeden süratli biçimde tahlile kavuşturmak gerektiğini kaydetti.

Macron ve Johnson, basın içtimasının akabinde çalışma yemeğine geçti.

Brexit süreci

Boris Johnson’in selefi Theresa May’in AB ile vardığı Brexit mutabakatı, parlamentoda üç defa reddedilmişti.

Reddedilen muahede, İngiltere ile AB arasında Brexit sonrasında iki yıllık geçiş süreci öngörüyordu. Bu müddette İngiltere’nin kesimi Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasındaki sona ait tahlil bulunamaması halinde “tedbir maddesi” yürürlüğe girecekti.

Unsur, İngiltere’nin meseleye tahlil getiren yeni bir düzenleme üzerinde anlaşılana kadar Gümrük Birliği içinde kalmasını öngörüyordu. İngiltere’nin bu maddeyi tek yanlı olarak terk etme kapısı da saklı tutuluyordu.

Itilafın parlamentoda reddedilmesinde en kıymetli ögesi “tedbir maddesi” oluşturmuştu. Aralarında Johnson’ın da bölge aldığı mutabakatın muhalifleri, bu hususun İngiltere’yi vadesiz biçimde AB’ye tabi bir devlet haline getireceğini tez etmişti.

İngiliz parlamentosu, 29 Mart’ta gerçekleşmesi gereken ittifaksız Brexit’i yasa çıkartarak engellemiş, hükümet, AB’nin de onayıyla Brexit’i 31 Ekim’e ertelemişti.

İngiltere, 2016’daki referandumda yüzde 48’e karşı yüzde 52 oyla AB’den ayrılma kararı almıştı.

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

İlaç ve eczacılık ürünleri ihracatı 1 milyar 195 milyon dolara ulaştı

Per Ağu 22 , 2019
<br /> Türkiye’nin 2009 yılında 474 milyon dolar olan ilaç ve eczacılık eserleri ihracatı 10 yılda 2,5 katına çıkarak 2018 yılında 1 milyar 195 milyon ...