Memurların zam pazarlığında yasal süre doldu

Memur ve memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve çevre haklarını belirleyecek 5. Periyot Toplu Mukavele görüşmelerinde yasal olarak …

Memur ve memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve çevre haklarını belirleyecek 5. Periyot Toplu Mukavele görüşmelerinde yasal olarak belirlenen müzakere müddeti sona erdi. Mühletin sona ermesi nedeniyle toplu akitle ilgili Kamu Hizmetlileri Hakem Şurasına müracaat süreci başlamış oldu.

Kamu Patron Heyeti ile Kamu Hizmetliler Sendikaları Heyeti arasında 1 Ağustos’ta başlayan 5. Devir Toplu Mukavelesi görüşmelerinde yasal olarak belirlenen müzakere mühleti tamamlandı.

Hükümet ve memur sendikaları arasında 20 günlük müddet zarfında kontrat konusunda mutabakat sağlanamadı.

Muahede için belirlenen müddetin sona ermesiyle toplu akitte Kamu Hizmetlileri Hakem Şurasına müracaat aşamasına gelindi. Bu sürecin işlemesi için memur sendikaları ya da hükümetin 21-23 Ağustos tarihlerinde Hakem Şurasına başvurması gerekiyor.

Müracaatla devreye girecek Şura, en geç ay sonuna kadar karar verecek ve bu karar bağlayıcı olacak.

– Hükümetin son teklifi yüzde 4+4’tü

Görüşmeler kapsamında hükümet, 16 Ağustos’ta Kamu Patron Heyeti ismine birinci artırım teklifini açıklamıştı.

2020’nin birinci altı ayında yüzde 3,5, 2. altı ayında yüzde 3, 2021’nin birinci altı ayında yüzde 3, 2. altı ayında yüzde 2,5 artırımdan oluşan bu teklif, memur konfederasyonlarınca kabul görmemişti.

Bunun üzerine hükümet, 18 Ağustos’ta 2020’de yüzde 4+4, 2021’de yüzde 3+3 artırımdan oluşan yeni teklifte bulunmuştu.

Kamu Hizmetliler Sendikaları Heyet Yöneticisi ve Memur-Sen Umumi Lideri Ali Yalçın, bu teklifin de mukaveleyi imzalama seviyesinin uzağında olduğunu belirterek, yeni teklif beklediklerini söylemişti.

Taraflar arasında son güne kadar uzlaşının sağlanamaması üzerine Memur-Sen, iş bırakma ile Aile, Çalışma ve Çevre Hizmetler Bakanlığı önünde cüzdan bırakma aksiyonu yapmıştı.

– Konfederasyonların talepleri

Toplu mukavele masasında 11 hizmet kolunun tamamıyla yetkili konfederasyon olan Memur Sen, taban aylığa seyyanen 200 lira, birinci yıl yüzde 8+7, 2. yıl yüzde 6+6 artırım ve 1. yıl yüzde 3, 2. yıl yüzde 2 refah hissesi talebinde bulunmuştu.

Türkiye Kamu-Sen ise taban aylığa seyyanen 600 lira, birinci yıl yüzde 10+10, 2. yıl yüzde 8+8 artırım ve her iki yıl için yüzde 3 refah hissesinin yanında, memurlara da bayram ikramiyesi ödenmesini talep etmişti.

Pazarlık masasının öteki üyesi KESK, 2020 için yekun yüzde 38 artış, 2021 yılı için de 2020 pahalılığı artı 3 puan refah üleşi istemişti.

AA

 

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Fed/Daly: Ufukta bir resesyon görmüyorum

Çar Ağu 21 , 2019
<br /> Francisco Fed Lideri Mary Daly, ABD iktisadının resesyona yönelmiş görünmediğini söyledi. Daly, Salı günü Quora.com'a yaptığı değerlendirmede ...