Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık adımı Resmi Gazete’de

TCMB’nin Mecburî Karşılıklar Hakkında Tebliğ’inde yaptığı değişiklikler, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında konum aldı. Buna nazaran, bildiriye …

TCMB’nin Mecburî Karşılıklar Hakkında Tebliğ’inde yaptığı değişiklikler, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında konum aldı.

Buna nazaran, bildiriye “Kredi büyümesine nazaran farklılaşma” başlığı altında yeni bir unsur eklendi.

Unsur kapsamında, kredi büyümesi yüzde 10 ila 20 arasında olan bankalar için Türk lirası zarurî karşılık nispetleri, 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli mevduat/katılım fonu (yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu hariç) ve 3 yıldan uzun vadeli gayri yükümlülükler (yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu dahil) hariç tüm vade dilimlerinde yüzde 2 olarak uygulanacak.

Ayrıyeten, mevcut durumda Türk lirası cinsinden tesis edilen farz karşılıklara uygulanan yüzde 13 faiz/nema nispeti, kredi büyümesi referans bedeller arasında gerçekleşen bankalar için yüzde 15, başka bankalar için yüzde 5 olarak dikkate alınacak.

Yeni sistemle, kredi büyüme nispetleri her zarurî karşılık periyodunda hesaplanacak. Büyüme orantıları referans bedeller arasında kalan bankalar takip eden üç ay boyunca (6 tesis dönemi) ilgili zarurî karşılık orantıları ve faiz/nema orantılarına tabi olacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Konseyinin müsaadesi ile faaliyete başlayan bankalara, faaliyete başlama tarihinden itibaren iki yıl mühletince bu kararlar uygulanmayacak.

Bankalar Dövize endeksli krediler ile bankalara kullandırılan krediler hariç Türk lirası cinsi standart nitelikli ve yakın izlemedeki nakdi kredileri yekununun yıllık büyüme nispetini, hesaplama devrine ilişkin mecburî karşılık yükümlülük bildirim cetvelinin gönderim vadesi bitimine kadar Merkez Bankasına bildirecek.

Bildiri kararları, 9 Ağustos’tan itibaren tasdikli sayılacak.

TCMB’den hususa ait dün yapılan duyuruda, yeni pratik ile birinci aşamada piyasaya yaklaşık 5,4 milyar lira ve 2,9 milyar dolar karşılığı altın ve döviz likiditesi verilmesinin beklendiğini bildirmişti.

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Ekonomik veri programı - 20 Ağustos 2019

Sal Ağu 20 , 2019
<br /> Ekonomik done programı Bir hafta boyunca açıklanacak olan ekonomik data ve vakalar programı 20 Ağustos Salı 09:00/Almanya/ÜFE (aylık)/Temmuz ...