MKEK’ten 7,5 ayda 45 bin yerli silah

Makina ve Kimya Sanayisi Kurumu (MKEK) Silah Fabrikası, bu sene üretilmesi planlanan 66 bin yerli silahın 45 binini üreterek sevkiyatlarını …

Makina ve Kimya Sanayisi Kurumu (MKEK) Silah Fabrikası, bu sene üretilmesi planlanan 66 bin yerli silahın 45 binini üreterek sevkiyatlarını yaptı.

MKEK Silah Fabrikası Yöneticisi Ali Gümüş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, MKEK Silah Fabrikası olarak 2018 yılında 58 bin yerli silah üretimi gerçekleştirdiklerini ve bunların sevkiyatını yaptıklarını hatırlattı.

Bu yıl ise 66 bin yerli silah üretmeyi hedeflediklerini ve geçmişte kalan 7,5 ayda 45 bin adete ulaştıklarını aktaran Gümüş, bu sene üretimini ve teslimatını yaptıkları 45 bin silahın 33 bininin MPT-55, 4 bin 500’ünün MPT-76 ve 7 bin 500’ünün MP-5’ten oluştuğunu lisana getirdi.

“Seri imalat olarak MPT-55 ve MPT-76 haricinde ağır üretimini yaptığımız MP-5 silahı var. MP-5’i hem yurt içi siparişçilere veriyoruz hem de yurt dışına sevk ediyoruz.” diyen Gümüş, “Yurt dışı olarak kısa vadede söyleyebileceğimiz Ukrayna’ya 2 bin adet gönderdik, 2 bin adet daha göndereceğiz. Tekrar MP-5’ten 400, 700, 1000 üzere rakamlarda birçok memlekete ihracatımız gerçekleşiyor.” sözünü kullandı.

“Yeni siparişler bekliyoruz”

Yurt dışı taleplerinde siparişe bağlanan bir durumun olmadığını bildiren Gümüş, MPT-55 ve MPT-76’dan numune olarak gönderdikleri birçok memleket olduğunu ve bunların test aşamalarının devam ettiğini söyledi.

“Şu anda amaçlarımıza mütenasip bir biçimde devam ediyoruz. İnşallah yıl sonuna kadar da 66 bin üretimi tamamlamış olacağız.” malumatını veren Gümüş, “Bu siparişin sonlarına gelirken yeni siparişlerin olmasını bekliyoruz. Kara Kuvvetleri Komutanlığı şifahen bize söylediği 207 bin MPT-76’nın alımını gerçekleştirmek istiyor ve bunun tamamını da MKEK’ten almayı planlıyor.” formunda konuştu.

Gümüş, son 1,5 yılda MPT-55 tüfeğinin imalatını sürdürüldüğünü aktararak, “Proje kapsamında yalnızca son 8 bin tüfeğin sevkiyatı kaldı. Bunların da muayenesi devam ediyor, bittikten sonra bunlar da sevk edilecek.” dedi.

Ali Gümüş, Türkiye’nin birinci ulusal keskin nişancı tüfeği olan JMK Bora-12’yi de ağır olarak Jandarma Umumî Komutanlığı için üretip teslimatlarını gerçekleştirdiklerini kelamlarına ekledi.

 

 

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

"Bu yıl tekstil ihracatında 10 milyar dolar hedefimizi aşacağız"

Per Ağu 22 , 2019
<br /> İstanbul Dokumacılık ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Idare Şurası Lideri Ahmet Öksüz, "Bu yıl dokuma ve ham unsurları kesimi ...