NABE: Ekonomistlerin % 34’ü ABD’nin 2021’de resesyona gireceğini düşünüyor

ABD’li birçok ekonomist yavaşlayan ABD iktisadının 2021 yılının sonuna kadar resesyona gireceğini düşünüyor. NABE tarafından Pazartesi günü …

ABD’li birçok ekonomist yavaşlayan ABD iktisadının 2021 yılının sonuna kadar resesyona gireceğini düşünüyor.

NABE tarafından Pazartesi günü yayınlanan ankete katılan ekonomistlerin yüzde 34’ü yavaşlayan iktisadın 2021 yılında resesyona gireceğine inanıyor. Bu orantı Şubat’ta yapılan ankete kıyasla yüzde 25 daha ziyade. Ankete katılanların yalnızca yüzde 2’si resesyona bu yıl girileceğini, yüzde 38’i ise 2020’de girileceğini düşünüyor.

Lakin ABD Yöneticisi Donald Trump finansal piyasalarda geçen hafta yaşanan sert düşüşün akabinde iktisada ait optimist bir tablo çizerek, Pazar günü “Resesyona girdiğimizi düşünmüyorum.” dedi. Güçlü bir iktisat, Cumhuriyetçi yöneticinin 2020 seçimlerinde yine galip gelmesi için kilit rol oynuyor.

Ekonomistler daha evvel Trump’ın gümrük vergileri ve yüksek bütçe açıklarının iktisada zarar vereceği hakkındaki telaşlarını lisana getirmişlerdi.

Trump idaresi Çin ve Avrupa’dan Meksika ve Kanada’ya kilit değerdeki ticaret ortaklarından aldığı eserlere yönelik gümrük vergilerini koydu. Yetkililerin vergi pratiğinin Trump idaresini daha avantajlı bir konuma taşıyacağını düşünmesine rağmen, ticaret ortaklarının karşılığı karşıt tedbirlerle misilleme yapmak oldu.

Yerkürenin en büyük iki iktisadı ABD ile Çin arasındaki ticaret geriledi. Trump, geçen hafta Çarşamba günü ek olarak 300 milyar dolarlık Çin malının yüzde 60’ına getirilecek gümrük vergisinin 15 Aralık’a ertelenmesine karar vererek rahatlama sağladı.

Finansal piyasalar geçen hafta mümkün bir ABD resesyonunun sinyalini vererek mevcut ticaret gerginliği, İngiltere ve Almanya ekonomilerinin küçülmesine ait telaşlara yenisini ekledi.

Ankete katılan ekonomistler ABD – Çin müzakerelerinden başarılı bir sonuç alınacağından kuşku duyuyor. Anket iştirakçilerinin yalnızca yüzde 5’i kapsamlı bir ticaret ittifakının çıkmasını beklerken, yüzde 64’ü detaysız bir itilafa varılacağını, yaklaşık yüzde 25’i ise görüşmelerde hiçbir sonuca varılamayacağını düşünüyor.

Anket, 1.5 trilyon dolarlık vergi indiriminin gelecek 10 yıl için “fazla teşvik edici” olacağını ve büyük bir ihtimalle daha yüksek bütçe açıklarına yol açacağını düşünen ekonomistlerin orantısının Ağustos 2018’deki yüzde 71’den yüzde 51’e düştüğünü gösteriyor.

USNews

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

AB'den İngiltere'ye Brexit tepkisi

Sal Ağu 20 , 2019
<br /> Avrupa Birliği (AB) Kurulu Yöneticisi Donald Tusk, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın, Brexit ittifakındaki "tedbir maddesinin" kaldırılmasına ...