Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Otomatik ödeme talimatının insan hayatını oldukça kolaylaştıran bir yönü vardır ve bu nedenle direkt olarak banka müşterilerinin yararına olan bir sistemdir

Otomatik ödeme talimatı, sürekli olarak faturalarını ödemeyi unutan, iş yoğunluğundan dolayı ödeme yapmak için vakit bulamayan kişilerin işlerini kolaylaştıran bir ödeme kolaylığı sistemidir. Bu sistem ülkemizde uzun yıllardır, banka müşterileri tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır.

Otomatik ödeme talimatı, bu sistemi kullanan kişilere birçok kolaylık sağlamaktadır. Bu kolaylıklardan ilki, zaman konusudur. Çünkü insanlar, bu sistem sayesinde, faturalarını yatırmak için ilgili kurum ya da kuruluşlara gitmek ve sıra beklemek zorunda kalmazlar. Dolayısı ile bu süre kişilerin kendilerine kalır.

Standart bir yaşantıda, insanlar su, doğalgaz, elektrik, telefon olmak üzere en az dört faturaya tabi olur. Bu faturaların her birinin ödemesi, kurum farklılıklarından dolayı farklı noktalardan geçekleştirilmektedir. Bu durum göz önüne alındığında, otomatik ödeme talimatı ile bütün ödemeleri tek seferde gerçekleştirmek oldukça mantıklıdır. Sonuç olarak, bu ödeme sistemi, bankaların müşterilerine sunmuş olduğu oldukça yararlı hizmetlerden biridir.

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Otomatik ödeme talimatı verme işlemlerinin gerçekleşebilmesi için öncelikle bu talimatı verecek olan kimsenin bir kredi kartına ya da bir banka hesabına sahip olması gerekmektedir. Eğer siz de otomatik ödeme talimatı vermek istiyorsanız ve kredi kartı kullanmıyor ya da bir banka hesabına sahip değilseniz öncelikle bu işlemleri gerçekleştirmelisiniz. Ardından çok basit birkaç adımla ödeme talimatınızı verebilirsiniz.

Otomatik ödeme talimatı, çeşitli yollarla verilebilmektedir. Bu yollardan ilki; ödeme talimatının verileceği bankanın herhangi bir şubesine giderek başvuruda bulunmaktır. Talimat verilecek hizmetin son fatura belgesi ile bankanın şubesine gidilerek başvuru gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, bankanın internet bankacılığı üzerinden de otomatik ödeme talimatı verilebilmektedir. Eğer bankaya giderek vakit kaybetmek istemiyorsanız ya da internet bankacılığını kullanmak istemiyorsanız, bankanın çağrı merkezini arayarak da otomatik ödeme talimatını verebilirsiniz.

Otomatik ödeme talimatı, bankaların talimat veren müşterilerinin banka kartı ya da kredi kartı üzerine tanımlama yaparak gerçekleştirdiği bir hizmettir. Bu tanımlama işlemi ile birlikte, banka müşterileri istedikleri kadar faturanın ödeme talimatını verme şansına sahiptir. Otomatik ödeme talimatı, söz konusu faturaların günü geldiğinde otomatik olarak hesaptan aktarılır ve kart kullanıcının herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur.

Otomatik Ödeme Talimatı Vermenin Avantajları Nelerdir?

Otomatik ödeme talimatının insan hayatını oldukça kolaylaştıran bir yönü vardır ve bu nedenle direkt olarak banka müşterilerinin yararına olan bir sistemdir. Bu yararlardan ilki; zamanı kişilere kazandırmaktır. Çünkü otomatik ödeme talimatını veren kişiler, fatura ödeme merkezlerinde harcayacakları vakti, kendilerine ayırma imkânına kavuşur. Ayrıca sonu gelmeyen, uzun saatler alan sıra bekleme durumu da tarihe karışır.

İkinci olarak; hepimiz biliyoruz ki sağlanan hizmetlerin faturaları ödenmediğinde bir kesinti yaşanmaktadır. Bu kesinti, hem kişilerin mağdur olmasına hem de ödemesinin yapılmasından sonra tekrar bağlanma ücreti adı altında ek bir gidere neden olmaktadır. Bu durum da, aile ekonomisine zarar veren bir durumdur. Dolayısı ile otomatik ödeme talimatı hem yaşanabilecek kesintilere hem de tekrar bağlama ücretinin doğmasına engel olur.

Çoğu banka, otomatik ödeme talimatı sisteminden yararlanan müşterilerine çeşitli kampanyalar dâhilinde çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Kredi kartı üzerinden fatura ödemelerini gerçekleştiren kişilere hesap işletim ücreti almayan bankalar bulunmaktadır. Her bankanın kampanyası farlı olmaktadır, bu sebeple en doğru bilgi için ve kampanyalardan yararlanmak için bankaların şubelerinden, bankanın internet bankacılığından ya da çağrı merkezinden bilgi alınmalıdır.

Ayrıca unutulmamalıdır ki; bu otomatik ödeme talimatları hesapta paranın olması ya da kredi kartından limitin olması durumunda gerçekleşebilmektedir. Bu nedenle, fatura ödeme zamanı geldiğinde hesaplarınızda paranın olduğundan ya da kredi kartınızda limitin olduğundan emin olunuz. Aksi takdirde ödeme gerçekleşmeyecek ve faturalara gecikme faizi uygulanması söz konusudur.

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Düğün kredisi veren bankalar

Per Haz 13 , 2019
Yeni yuva kuran gençlerin en çok tercih ettiği düğün kredisi adlı kredi kampanyasının en kolay nasıl alınabileceği ve en düşük faizli kredinin hangi banka aracılığı ile alınabileceği hakkında yazımızı okuyup bilgilenebilirsiniz.
Düğün kredisi