Petrol fiyatlarında baskı sürüyor

Petrol fiyatları ABD petrol ürünleri stoklarının geçen hafta sert şekilde düştüğünü gösteren verinin ardından dün geriledikten sonra bugün …

Petrol fiyatları ABD petrol ürünleri stoklarının geçen hafta sert şekilde düştüğünü gösteren verinin ardından dün geriledikten sonra bugün yatay seyrediyor.

Enerji piyasası uzmanı Dr. Ellen Wald makalesinde “Büyük küresel olaylar geçen hafta oil piyasasının istikrarına ışık tuttu. Meksika Körfezi’ndeki Kasırga korkulandan daha az zarar verirken, yine de ABD petrol üretimini etkiledi. Dünyanın öbür ucunda İran ve ABD arasındaki gerilimlerin yatışma ihtimali fiyatları düşürse bile, piyasanın zaten negatif bir senaryo ile fiyatlandığını ortaya çıkardı.

Barry Kasırgası Körfez bölgesinde kalıcı veya ağır hasar vermemiş olsa da, etkileri Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA) haftalık enerji verilerinde belirgin. Dün yayınlanan 12 Temmuz haftasına ait veriler, hem ham petrol hem de petrol ürünleri ihracatının düştüğünü ortaya koydu. Bunlar fırtınanın bir sonucu olan daha düşük ithalat ile dengelendi.

Bununla birlikte, offshore petrol kuyularından gelen günlük 1 milyon varil üzerindeki üretimin kesilmesi nedeniyle ham petrol üretimi önemli bir düşüş gösterdi. Bütünüyle EIA verileri ham petrol stoklarında düşüş yaşandığını, ancak beklenildiği kadar büyük olmadığını ortaya çıkardı. Offshore petrol üretimi bu hafta başına kadar devam etmedi, bu nedenle yatırımcılar düşen ham petrol üretiminin gelecek hafta yayınlanacak istatistiklere yansıdığını görmeyi beklemeli.” diyor.

İntegral Yatırım tarafından yayınlanan günlük raporda “Dün DOE tarafından 12 Temmuz haftasını yansıtan petrol stokları 3.1 milyon varil azalmaya işaret etti. Piyasa beklentisi stokların 2.6 milyon varil azalması yönündeydi. Böylelikle ham petrol stokları son beş haftadır azalmaya devam etti. Aynı haftaya ait ABD petrol üretiminin 300 bin varil azaldı. Normal şartlarda petrol üretim ve stok verilerinin petrol üzerindeki baskıyı azaltması beklenebilir. Ancak Orta Doğu endişeleri azaldıkça ve Çin’in ekonomik büyümesiyle ilgili endişelerin tekrar gündeme gelmesiyle petrolde baskılar sürmekte. Genel olarak petrol fiyatları zayıf.” denildi.

Kurumun teknik analizi “Amerikan tipi ham petrolde teknik görünüm zayıf. Petrolde hareketli ortalamaların üzerinde ve direnç bölgelerinde net bir güç alanı sağlanamadı. Dolayısıyla petrol fiyatının destek alanlarından ne kadar güç sağlayıp sağlayamadığını izlemekte fayda olabilir. Yakın destek olarak 56$ seviyesini izlemeye devam ediyoruz. Yakın direnç olarak 57.30$ ve 58$ seviyeleri izlenebilir.” yorumlarını yansıttı.

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

SON DAKİKA: Reel Kesim Güveni Temmuz’da sert düştü

Pts Tem 29 , 2019
<br /> Saat 10:00’da TCMB websitesinde yer alan açıklama şöyle: 2019 yılı Temmuz ayında İktisadi Yönelim Anketi sonuçları, imalat sanayinde faaliyet ...