Petrol S.Arabistan’a drone saldırısı sonrası yükseldi

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan’da bir petrol alanına düzenlenen kişisiz hava aracı saldırısının jeopolitik riskleri tekrar ön plana çıkarması …

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan’da bir petrol alanına düzenlenen kişisiz hava aracı saldırısının jeopolitik riskleri tekrar ön plana çıkarması ve ABD ile Çin arasında ticaret görüşmelerinin süreceğine ait işaretlerin yatırımcı optimistliğini bir ölçü artırmasının akabinde yükselişini 2. güne taşıdı.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, Cuma günü yüzde 0.7 yükseldikten ve son üç haftada birinci defa haftalık bazda çıkar gerçekleştirdikten sonra yüzde 1 bedel kazandı. Yemenli militanlar haftasonu Suudi Arabistan’ın güneydoğu kesitinde yan alan Shaybah petrol alanındaki tesislere hücumda bulundu. Saudi Aramco’dan yapılan açıklamada, akın sonucu ufak bir yangın çıktığı ve üretimde aksama olmadığı duyuruldu. ABD Yöneticisi Donald Trump, ABD’nin Çin ile ticaret konusunda görüştüğünğ, gelgelelim şimdi bir mutabakat için hazır olmadığını kaydetti.

Petrol, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının kızışması ve bunun da global ekonomik büyüme görünümü üzerinde olumsuz tesirinin olması ile birlikte, Nisan sonundaki tepesinden yaklaşık yüzde 17 düştü. Orta Doğu’da petrol tankerlerine ve petrol meydanlarına düzenlenen bir seri atak petrol fiyatlarına muvakkat destek sağlarken, çok arz durumu piyasa için temel tasa menşesi olmaya devam ediyor. Öte yandan Suudi Arabistan’ın OPEC ve ortaklarını üretimi daha da kısması konusundaki ikna etmeye zorlandığına ait işaretler var.

Sydney’de CMC Markets Asia Pacific Pty baş piyasa analisti Michael McCarthy, “Suudi Arabistan’daki taarruz piyasaları güçlü tutuyor,” dedi ve “ABD ile Çin arasındaki ticaret tansiyonun görünürde azalması da yardımcı oluyor” değerlendirmesinde bulundu.

Eylül vadeli Garp Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında 53 sent ya da yüzde 1 yükselerek Singapur saati ile 11:31’de varil başına 55.40 dolara çıktı. Salı günü vadesi dolacak olan bu kontrat geçen hafta yüzde 0.7 yükseldi.

Ekim vadeli brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 65 sent ya da yüzde 1.1 yükselerek 59.29 dolara ulaştı. Global gösterge Brent petrolü, Ekim vadeli WTI’a kıyasla 3.94 dolar primli süreç görüyor. Bu Mart 2018’den bu yana en düşük farkı işaret ediyor.

 

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Japonya'da ihracat Temmuz'da 8. kez geriledi

Pts Ağu 19 , 2019
<br /> Japonya'da ihracat, araba kesimleri ve yarı iletken satışlarındaki düşüşün tesiriyle Temmuz'da aylık bazda arka arda sekizinci kere geriledi ...