Petrol “ticaret” iyimserliği ile yükselişini sürdürdü

Petrol fiyatları, ABD ile Çin arasında ticaret konusunda itilafa varılabileceğine ait optimistlik ve merkez bankalarının nakdî teşviğe gideceği …

Petrol fiyatları, ABD ile Çin arasında ticaret konusunda itilafa varılabileceğine ait optimistlik ve merkez bankalarının nakdî teşviğe gideceği beklentilerinin finans piyasalarını desteklemesi ile birlikte yükselişini sürdürdü.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, Pazartesi günü yüzde 2.4 yukarıda kapattıktan sonra yüzde 0.4 bedel kazandı. ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Beyaz Saray’ın Çinli Huawei Technologies Co. ile iş yapan şirketlere getirilen yasağın ABD’li tüketicilere zarar vermemesi için yaptırımların 90 gün ertelenmesine karar verildiğini açıkladı. Bu adım, ABD Yöneticisi Donald Trump’ın birtakım Çin eserlerine ek gümrük tarifesi uygulanmasını Aralık ortasına kadar erteleme kararının akabinde geldi.

Ham petrol bu ay, yatırımcıların ticaret savaşına ait gelişmelere verdiği reaksiyona bağlı olarak kayıp ve kar yerleri arasında dalgalandı. Almanya ekonomiyi derin resesyona girmekten korumak için mali önlemler getirmeye hazırlanırken, Fed’in ABD büyümesini desteklemek için daha da nema indirimine gitmesi bekleniyor. Analistler, ABD’de ham petrol stoklarının son üç haftada birinci kere düşmesini bekliyorlar. Bu petrol piyasaları için olumlu bir işaret olarak değerlendirilyor.

Singapur’da VM Markets Pte idari ortağı Stephen Innes, “Bir sonraki ABD-Çin ticaret görüşmesinin sonucu petrol piyasaları için turnusol kağıdı olacak,” dedi ve “Eğer petrol traderları, ticaret savaşı hikayesinin ekonomik realitelerinin çok ötesine geçmek istemezlerse, bir ölçü kar satışı gelebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Eylül vadeli Garp Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 24 sent ya da yüzde 0.4 yükselerek Londra saati ile 07:23’te varil başına 56.45 dolara çıktı. Salı günü vadesi dolacak olan bu kontrat Pazartesi günü 1.34 dolar yükseldi. Daha faal süreç gören Ekim kontratı 23 sent yükselerek 56.37 dolara tırmandı.

Ekim vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, Pazartesi günü yüzde 1.9 yükseldikten sonra 23 sent kıymet kazanarak varil başına 59.97 dolara ulaştı. Global gösterge Brent petrolü, Ekim vadeli WTI’a kıyasla 3.61 dolar primli süreç gördü. Bu fark Mart 2018’den bu yana en düşük seviyesine indi.

 

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Özel sektör yurtdışı uzun vadeli kredi borcu 201,7 milyar dolar oldu

Sal Ağu 20 , 2019
<br /> Hususî kolun haziran ayında yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu 201,7 milyar dolar oldu. Haziran itibariyle hususî bölümün 1 yıl ...